Listovi Pravda i Vreme najavili su stvaranje nove poljske države i mogući sporazum Turske i Italije, ali se i pozabavili radom nemačkih podmornica
Ratifikovan je sporazum o prijateljstvu i razgraničenju između Nemačke i Sovjetske Rusije. Berlin i Moskva utvrdili su jasne granice razgraničenja interesnih zona na bivšoj teritoriji Poljske, prenosi Pravda.
List Pravda pozabavio se interesantnim pitanjem- Da li ljubomora može da se leči? Doktor Pol Farez objašnjava da ljubomorni ljudi nisu zaljubljeni u svoje partnere već sujetni. Napadi ljubomore su obično bezrazložni, a ona se smatra bolešću.
Listovi u svetu pišu o sporazumu između Turske, Francuske i Engleske nazivajući ga novom garancijom mira na Balkanu i jačanjem savezničkih snaga u istočnom delu Sredozemlja. Najavljuju mogući sporazum između Turske i Italije, prenosi Pravda.
Pravda piše da će nova nezavisna poljska država biti osnovana 1. novembra. Prestonica će joj biti Varšava. Tri miliona poljskih Jevreja moraće da žive u posebnoj državi na Istoku Poljske čija će prestonica biti Lublin.
Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke
Vreme izveštava o pogoršanju odnosa SAD-a i Japana nakon govora američkog ambasadora Grjua u Američko- japanskoj banci. Ambasador je opomenuo Japan da će se odnos SAD-a prema japanskoj politici promeniti na gore ukoliko Japan ne bude vodio računa o interesima američkih građana u Kini.
Pariski “Ekscelzior” otkriva kako se ponaša posada u nemačkim podmornicama. One napade vrše uz pomoć hidrofona, aparata za prisluškivanje pod vodom. Sve mašine su podešene da budu što tiše, a posada nosi gumenu obuću da se njihov hod ne bi čuo. Za pogon koriste mešavinu vodonika i kiseonika, kako bi smanjile upotrebu nafte i zavisnost od svojih baza, prenosi Vreme.
Vreme piše da će Vrbaske novine ubuduće izlaziti tri puta nedeljno- sredom, petkom i nedeljom.
Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.