Mreža žena u policiji Srbije osnovana je danas u Beogradu, a kako je rekla državna sekretarka MUP-a Biljana Popović Ivković snažno će se boriti protiv verbalnog i fizičkog nasilja, koje se u poslednje vreme kontinuirano sprovodi u srpskom društvu.
U saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova navedeno je da ta mreža „predstavlja veliki korak u poštovanju politike jednakih mogućnosti i važna je za dalje unapređenje položaja i osnaživanje žena u policiji, kao i u davanju podrške njihovom karijernom razvoju“.
Državni sekretar Biljana Popović Ivković rekla je na osnivačkoj skupštini da je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović pružio snažnu podršku osnivanju Mreže i da se kontinuirano zalaže za ravnopravnost žena u policiji.
Ona je rekla da će svi oni koji podignu ruku na ženu, izlože je fizičkim i verbalnim napadima, biti sankcionisani u skladu sa zakonom.
„Pretnjama i uvredama, nažalost, pojedini političari i nosioci nekih funkcija, šalju poruku nasilnicima da slobodno mogu da tuku i maltretiraju svoje najbliže. Valjda misle da su tako veći muškarci, a u stvari su kukavice. Za razliku od njih, naša poruka je da su žene stub ovog društva, stub porodice i ubuduće ćemo još intenzivnije insistirati na rodnoj ravnopravnosti, toleranciji i razumevanju“, istakla je Popović Ivković.
Ona je ukazala da se svi snažno moraju boriti protiv nasilja u našem društvu. Svako nasilje radja novo nasilje, bilo ono verbalno ili fizičko“, kazala je Popović Ivković.
Direktor policije Vladimir Rebić ocenio je da je osnivanje ove mreže veliki korak u poštovanju politike jednakih mogućnosti, sa težnjom umanjenja stereotipa i predrasuda da žene nisu sposobne da obavljaju određene poslove.
Predstavnik Ambasade Švedske u Beogradu Joahim Vern istako je da je Ministarstvo unutrašnjih poslova postiglo značajne uspehe na polju rodne ravnopravnosti.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković rekla je da je Ministarstvo unutrašnjih poslova jedna od retkih institucija koja stoprocentno postupa po svim preporukama Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
„Uverena sam da će i ova mreža doprineti unapređenju položaja žena i sagledavanju njihove uloge, jer današnji bezbednosni izazovi, rizici i pretnje sa kojima se naša država suočava ne daju nam za pravo da se odreknemo bilo kog člana ili članice našeg društva i da ne iskoristimo potencijale svih“, rekla je Janković.
Ona je dodala da prema poslednjem istraživanju Poverenika za zaštitu ravnopravnosti građani policiju prepoznaju kao nekoga kome pored, institucije Poverenika, najviše veruju kada je reč o zaštiti od diskriminacije.
Predstavnica osnivača Mreže žena u policiji Dunja Simić istakla je da je cilj udruženja da nastavi da afirmiše ulogu, položaj i značaj žena i da radi na podizanju svesti zaposlenih u Ministarstvu o važnosti ove teme, ali i da podrži koleginice da se karijerno razvijaju.
„Vidljivošću žena u policiji hoćemo da pošaljemo poruku građankama da apliciraju za policijski posao i da će im biti pružena sistemska podrška kroz potrebnu obuku i edukaciju“, rekla je Simić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.