Delo “Arheologija: Osnovni pojmovi” Tonia Helšera (Tonio Hölscher: “Klassische Archäologie: Grundwissen”, “Philip von Zabern Verlag”, 2014), jednog od vodećih arheologa Nemačke, u koncentrisanoj formi nudi pregled najvažnijih znanja iz oblasti grče i rimske arheologije.
U njoj su prenete politička, socijalna i kulturna istorija, istorijska geografija i periodizacija epoha, osnovni pojmovi o umetnosti i kulturi antike, kao i najvažniji pojmovi tehnike izučavanja i pomoćnih disciplina. Ona je i opsežan pregled tema koje su se u toku poslednjih godina razvile, te su u nju uključeni i prilozi autora kao što su Barbara Borg, Heide Frielinghaus, Daniel Graepler, Wolf-Dietrich Niemeier, Susanne Muth i Monika Trümper. Knjigu je preporučilo više univerzitetskih docenata.
Velike teme arheologije: zidanje hramova, gradovi, grobovi, vaze, skulpture i naravno istorijski aspekti, u ovoj knjizi su relativno detaljno predstavljeni, pa je zgodna kao uputstvo iz različitih oblasti, a posebno je prikladna za studente prvih semestara. Da ne bude zabune, knjiga je jednako prikladna i za studente viših semestara, zbog svoje instruktivne bibliografije. Uočljivo je pak jedno, u ovoj se knjizi ni na jednom mestu ne pojavljuju fusnote.
Helšerov metodološki pristup, objašnjen u uvodnom delu, ima težište na klasičnoj arheologiji u okviru nauke o kulturi kao i istorija ovog faha u Nemačkoj; hronologiji koja omogućava podelu na grčku i rimsku kulturu i pojedinačne epohe, kao i na osnovnim pojmovima umetničke klasifikacije i analize. Naporedo sa težištima Helšer u prvom delu nastoji da tematizuje i metodološke probleme – arheološka istraživanja i iskopavanja, geografiju grčkog i rimskog sveta i pisane tragova za arheologiju. Jedno značajno poglavlje predstavljaju institucije arheoloških istraživanja, koje omogućavaju orijentaciju za buduća profesionalna usmerenja.
U drugom delu Helšer obrađuje teme pojedinačnih iskopavanja u kontekstu gradova, svetilišta i grobova. To obuhvata i arhitekturu, istorijsku topografiju, skulpture, portrete, reljefe, sarkofage, slikarstvo, mozaike i keramiku. Dalja poglavlja posvećena su egejskoj eposi bronze, mitovima i odeći Grka i Rimljana. Stil Helšerovog teksta, međutim, kroz mnoga nabrajanja ispao je nešto suv, što upućuje i na nastanak teksta iz predavačevog manuskripta. Ali utoliko je pregled u sve oblasti i pitanja klasične arheologije primerno profundan. Najvažniji pojmovi i metode klasične arheologije upečatljivo su predstavljeni. Čitalac stiče solidan bazični uvid u grčku i rimsku istoriju. Ova knjiga je ujedno i solidan kompendijum za studente stare istorije ili klasične filologije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.