Doktorske diplome koje je osporila Komisija za akreditaciju za Ministarstvo prosvete nisu sporne iako su ih izdavale visokoškolske ustanove koje nisu imale dozvolu da to rade.
Ministarstvo prosvete tvrdi da KAPK nije imao zakonskog osnova da te diplome ospori već je tako nešto u nadležnosti Ministarstva.
S druge strane, iz Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje poručuju da je Ministarstvo postupilo suprotno njihovom stavu i verifikovalo sporne diplome, čime je pregazilo sve zakonske propise, jer, kako kaže generalni sekretar Saveta Miodrag Popović, „ispada da nikome nikakva dozvola nije bila potrebna da bi mogao da izvodi magistarske i doktorske studije“.
U saopštenju Ministarstva se navodi da se „takozvane sporne doktorske diplome mogu smatrati validnim ukoliko su ih izdali državni fakulteti koji nisu imali saglasnost matičnih univerziteta na nastavni plan magistarskih studija, kao i ako su iz izdali privatni fakulteti koji takođe nisu imali saglasnost univerziteta, niti su pribavili formalnu saglasnost nadležnog ministarstva za nastavni plan magistarskih studija.
„Na ovaj način, pre svega, štitimo veliki broj savesnih studenata koji su stekli zvanje na visokoškolskim ustanovama na kojima rade nastavnici sa diplomama čiju je validnost Komisija za akreditaciju pokušala da ospori, ali i lica koja su stekla doktorske diplome na renomiranim državnim fakultetima, a koji su obavestili Ministarstvo da nemaju odgovarajuću saglasnost za magistarske studije, kao i samih nastavnika čija se akademska karijera na ovaj način ugrožava“, piše u saopštenju Ministarstva.
Ističu i da je razmera problema utoliko veća zbog činjenice da su osporene doktorske diplome nastavnicima visokoškolskih ustanova koje su u prethodnim akreditacionim ciklusima bile akreditovane i što je veliki broj studenata stekao visoko obrazovanje upravo u tim ustanovama.
Navodi se da je Ministarstvo zatražilo od svih visokoškolskih ustanova dostavljanje saglasnosti za izvođenje magistarskih studija, te da je pregledom materijala konstatovano da 11 državnih i dva privatna univerziteta i fakulteta nisu imali tu saglasnost.
S druge strane, generalni sekretar Nacionalnog saveta Miodrag Popović kaže za Danas da je svih 95 diploma koje je osporio KAPK stečeno da privatnim ustanovama, te da Komisija nije dosad otkrila nijednu takvu diplomu koju je izdao državni fakultet. Ističe i da se Nacionalnom savetu kao drugostepenom organu na odluku KAPK-a žalila samo jedna osoba, kao i da su tražili od Ministarstva da im pošalje žalbe koje su njima upućene, ali da ništa nisu dobili. Osvrćući se na stav o zaštiti studenata, Popović kaže da je Nacionalni savet eksplicitno rekao da se neće dovesti u pitanje prava studenata kojima su predavali profesori čije su diplome osporene. Navodi i da je većina od 95 onih čije su diplome osporene počela da radi na novim doktorskim disertacijama.
Selektivan pristup
U Ministarstvu navode da se postupak Komisije za akreditaciju „čini kao selektivan i ne doprinosi pravnoj sigurnosti“, jer je osporio doktorske diplome pojedinih, ali ne i svih fakulteta koji nemaju odgovarajuću saglasnost.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.