Rusija je juče simbolično, istakla pretenziju na naftne i gasne rezerve u Arktičkom okeanu, u vrednosti od nekoliko milijardi dolara, nakon što su se dve male podmornice spustile na dno okeana ispod Severnog pola. Dve podmornice su prilikom zaranjanja spustile rusku zastavu od titanijuma visoku jedan metar, ispod Lomonosov grebena, za koji Moskva tvrdi da je direktno povezan sa njenim kontinentalnim podvodnim grebenom.

Rusija je juče simbolično, istakla pretenziju na naftne i gasne rezerve u Arktičkom okeanu, u vrednosti od nekoliko milijardi dolara, nakon što su se dve male podmornice spustile na dno okeana ispod Severnog pola. Dve podmornice su prilikom zaranjanja spustile rusku zastavu od titanijuma visoku jedan metar, ispod Lomonosov grebena, za koji Moskva tvrdi da je direktno povezan sa njenim kontinentalnim podvodnim grebenom. Ali, opasna misija izazvala je podsmeh i skepticizam među ostalim pretendentima na energetsko arktičko bogatstvo. Kanada je rusku ekspediciju uporedila sa kolonijalnim otimanjem zemlje iz 15. veka.
Nakon što su se podmornice MIR1 i MIR2 spustile na 4,300 metara dubine, članovi posade sakupili su uzorke vode i taloga sa morskog dna. Ruski naučnici se nadaju da će nakon ispitivanja osnažiti tvrdnje da greben predstavlja sastavni deo njihove teritorije. Ruska državna televizija burno je ispratila uspešno zaranjanje podmornica, ističući da bi Rusija uskoro mogla imati pretenzije na 460,000 kvadratnih milja podvodne teritorije. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je: „Smatram da će nam ekspedicija omogućiti dodatne naučne dokaze za ono što planiramo da ostvarimo.“
Stav Moskve naljutio je ostale zemlje severne hemisfere, jer i one gaje pretenzije na vode oko Severnog pola. „Nismo u 15. veku. Ne možete ići svetom i postavljati zastave, tvrdeći da se radi o vašoj teritoriji,“ rekao je kanadski ministar spoljnih poslova Piter Mekej. On je istakao da sumnja da će ruska ekspedicija uroditi plodom. „Ne postoji pretnja za suverenitet Kanade na Arktiku. Nismo ni najmanje zabrinuti zbog misije. U osnovi, reč je o ruskoj predstavi.“
U skladu sa konvencijom UN o zakonu o moru, pet država sa teritorijom unutar Arktičkog kruga – Kanada, Norveške, Rusija, SAD i Danska zbog njene kontrole nad Grenlandom – poseduju ekonomska prava nad zonom od 200 milja severno od svojih obala. Ipak, konvencija je otvorena za podnošenje žalbi i nekoliko zemalja se spori povodom granica te zone. Rusija veruje da je njen Sibirski greben direkno povezan sa Lomonosov grebenom, podvodnim planinskim vencom koji se duž 1,240 milja proteže polarnom teritorijom.
Kit Holmen, šef odeljenja za istraživanje vladinog Norveškog polarnog instituta, rekao je za Gardijan da bi ruske tvrdnje mogle biti neosnovane. Upitan da li uzorci taloga sa okeanskog dna mogu dokazati da Lomonosov greben i ruski kontinentalni podvodni sprud zapravo čine jedinstvenu celinu, on je rekao: „U geološkom smislu da, ali u kartografskom i političkom ne.“ „SAD i Evropa su u jednom trenutku bile povezane, Apalačke planine i Škotske planine su iste geološke strukture, ali Škotska ne može, na osnovu toga, tvrditi da je Amerika deo njene teritorije,“ objasnio je Holmen. „Sedimentni uzorci ne mogu, jednom za svagda, dokazati da je čitava diskusija završena. Dubinske sondaže i ostali podaci će takođe biti neophodni za dokazivanje tvrdnje,“ dodao je on.
Ali, skeptici nemaju prevlast u Rusiji, koju odlikuje snažan nacionalni ponos. „Ovoj je ozbiljna, rizična i herojska misija,“ rekao je Sergej Baljašnjikov, zvaničnik Instituta za Arktik i Antarktik. „Ovo je veoma važan korak za Rusiju koja želi da pokaže svoje potencijale na Arktiku. To je poput postavljanja zastave na Mesecu,“ dodao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari