Na poslednjoj sednici Gradskog veća Leskovca kojoj je predsedavao dr Goran Cvetanović, gradonačelnik, većinom glasova doneta je odluka da se sredstvima poreskih obveznika finansira rad četiri TV stanice u Nišu, ali i pomogne rad leskovačke elektronske agencije Jugpress, čiji je vlasnik poznata novinarka Ljiljana Stojanović.

Njima bi za izveštavanje o radu lakalne samouprave Leskovca bilo mesečno uplaćivano po 50.000 dinara. Prema prvobitnoj odluci opštinske vlade ta sredstva su bila dodeljena TV Leskovac, ali se ta informativna kuća njih javno odrekla, jer je u razgovorima sa rukovodstvom grada dogovoreno da svakoga meseca iz gradske kase dobijaju po 400.000 dinara. Ranije je Gradsko veće donelo odluku o mesečnim nadoknadama od 150.000 do 200.000 dinara TV Klisura, TV 4S, TV Studio M i TV K1 pod uslovom da svakoga meseca dostavljaju izveštaj o tome koliko su i kako pratili rad lokalne samouprave.

Na samoj sednici Gradskog veća deo opozicionih predstavnika je osudio odluku o finansiranju niških TV kuća, jer je smatraju neprimerenom, pogotovo što je gradska kasa prazna, a Leskovac nema nijedan valjani razlog da to čini pošto je ionako previše TV stanica i drugih informativnih kuća u samoj opštini.

– Kao prva privatna radio stanica u Srbiji protivimo se ovakvoj odluci, jer smo tražili da nam se iz budžeta odobri 50.000 dinara mesečne nadoknade, ali nismo dobili ni dinar! – kaže Jugoslav Tomić, vlasnik Radio 016.

Gradsko veće nije odobrilo pomoćni Informativnoj kući Naša reč, koja je vlasnik istoimenog nedeljnika. Ta kuća je privatizovana, a od pre nekoliko meseci nedeljnika Naša rečnema na kioscima. Gradsko veće je zaključilo da ne bi trebalo pomagati ni nedeljnik Panorama, novine koje izlaze godinu dana pod okriljem TV Leskovac.

Povodom najnovije odluke Gradskog veća o raspodeli novca za rad niških TV stanica najoštrije su reagovali novinari i tehničko osoblje Radio Leskovca. U oštro intoniranom saopštenju za javnost navodi se, između ostalog, da je odluka o finansiranju niških TV stanica nerazumna i neprimerena, te da je teško shvatljivo da nije bilo nimalo sluha za probleme Naše reči, ali i drugih medijskih kuća iz Leskovca.

U saopštenju Radio Leskovca posebno se ističe da je ponašanje Gradskog veća i odlazećeg gradonačelnika Gorana Cvetanovića uvredljivo za Radio Leskovac, jer novinari i ostali članovi kolektiva primaju zarade sa petomesečnim zakašnjenjem i trenutno nisu u stanju da servisiraju ni najvažnije obaveze.

„Nadamo se da će nerazumna odluka biti ukinuta, a zaposleni u Radio Leskovcu nikada neće dopustiti da njima bilo ko manipuliše“, zaključuje se u saopštenju ove medijske kuće.

Olgica Petrović, koja je nedavno izabrana za direktora Radio Leskovca, odlučila je da vrati na posao nekoliko novinara i realizatora programa, jer je pretila opasnost da program potpuno utihne. Radio Leskovac nije promenio višegodišnji status javnog servisa, jer su dve aukcije propale. Petrovićeva se nada da će ova radio stanica, koja je osnovana 1968. godine, ali je zvanično počela da emituje program 1. maja 1971. godine, normalno moći da radi, ali će to zavisiti od osnivača, lokalne samouprave, čija je kasa u ovom trenutku prazna.

Ne pomažu ni devize

Mesecima je Radio Leskovac bio u centru pažnje javnosti zbog odluke Agencije za privatizaciju da raskine kupoprodajni ugovor sa portirom toga kolektiva Srđanom Jovanovićem, koji je sa još četvoro novinara i tehničara kupio ovu radio stanicu za 21,1 milion dinara, odnosno za 133 puta višoj ceni od prvobitno utvrđene. On je sa saradnicima odneo u Agenciju za privatizaciju 42.000 evra prve rate, ali su obavešteni da je istekao rok uplate, pa je posle toga status Radio Leskovca vraćen na početak, odnosno Radio Leskovac je ostao javni servis!

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari