Gangsteri San Franciska, Čikaga i Njujorka preselili su se ovih dana na ostrvo Bimini, jedno od najlepših ostrva Bahama, piše list Vreme na današnji dan pre 80 godina.
Ovo ostrvo sa idealnom klimom i bujnim zelenilom nalazi se nedaleko od američke obale što gangsterima omogućuje da vrlo brzo motornim čamcem dođu do njega.
Vlasti Bahama nemaju razloga da se bune jer ovi posetiocu dolaze sa regularnim pasošima, a osim toga grade najlepše vile na ostrvu i kupuju bez cenkanja.
Jedina briga tamošnjih vlasti ali i gangstera, su ni manje ni više nego lopovi.
Razne skitnice i razbojnici znaju da gangsteri sigurno neće zvati policiju jer to ni njima ne ide u korist, zbog čega im ostaje mnogo prostora da potkradaju njihove vile.
Međutim, prošle godine je gangster, poznat kao “državni neprijatelj broj 1”, na svoju kuću stavio brave kroz koje prolazi struja, tako da svako ko pokuša da provali u kuću rizikuje da zadobije opekotine.
Ovi gangsteri širom Amerike imaju svoje obožavaoce, a kada ih sretnu na ulici mnogi im se raduju kao da su videli neku holivudsku zvezdu.
“Pazi, ono tamo je Nik Lin, rival Al Kaponea koji ima na duđi jedno 12 ubistava i barem 50 krađa“, govorili bi prolaznici.
Inace, kako piše američka štampa, gangsteri su preko vikenda otputovali u Bimini jer su pozvani na venčanje ćerke njihvog prijatelja Maka la Rua, piše list Vreme.,
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Pravda 18. maja 1939. godine na naslovnoj strani piše o poseti NJ. K. V. knez namesnika Pavla Italiji kao najvećoj garanciji za mir u Evropi.
Kako se u listu navodi, ova poseta u prvi plan je stavila najvažnije elemente italijansko-jugoslovenskog prijateljstva, a to je pre svega garancija za mir na Jadranu.
Još od ujedinjenja, državna politika Jugoslavije neprekidno je težila konsolidaciji odnosa i mira sa svim susedima.
Jugoslavija se, izbegavajući ekstremna rešenja, uvek rukovodila pravičnošču i miroljubivošću, kako u spoljnoj tako i u unutrašnjoj politici.
Tako ova državna poseta ide u prilog održanju opšteg mira, što u Evropi i svetu može naići samo na povoljan odjek, navodi se u listu .
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.