Iz „današnjih“ brojeva Vremena i Pravde saznajemo da je u Bostonu osnovan jedan neobičan klub, ko se to iz opozicije ujedinio, ali i kako treba da se oblačimo u skladu sa svojim oblikom tela.
Sa naslovne strane lista Vreme saznajemo da se opozicija “konačno” ujedinila.
Kako prenosi Ljuba Popović, “ovih dana” smo svedoci prave prevrtljivosti za koju nema ni političkog ni moralnog opravdanja. Jugoslovenska nacionalna stranka na čelu sa Petrom Živkovićem i Bogoljubom Jevtićem donela je odluku da se ujedini sa Hrvatskom seljačkom strankom, koju predvodi Vlatko Maček.
Izrevoltiran ovim činom, Popović se na kraju kolumne direktno obratio predstavnicima stranke sledećim rečima: “Gospodo predsednici vlada jugoslovenskog jedinstva, Živkoviću i Jevtiću, verujte nije ništa lepo što ste učinili! Ne čujete li da uz Mačekov gromoglasni smeh ide i glas od koga rumene sva naša lica umesto Vas?”
U osvrt na parisku nedelju mode, rubrika “O vama i za vas, gospođe” donosi nam savete za oblačenje u skladu sa različitim oblicima tela.
Ženama srednjeg i malog rasta, kojima kostimi stoje šarmantno, preporučuje se da nikako ne nose kapute koji se od ramena šire naniže i imaju zvonast oblik. “Šik” takvih širokih kaputa iziskuje isključivo visok stas.
One žene koje nemaju pravilan nos ili koje su punije, ne treba da nose šiljate šešire, koji se nose na vrhu glave, jer na taj način pridaju pažnju svojim “pogrešnim” delovima. Takođe, punijim damama se savetuje da ne nose kostime koji su napravljeni od materijala sa širokim prugama ili upadljivih boja.
Kako se žaketi duže, a suknje skraćuju, ipak ne treba zaboraviti da između njih postoji jedna veza, a to je da takvi ansambli stoje samo osobama koje su proporcionalno “skrojene”.
Među novostima sa poslednje nedelje mode u Parizu, saznajemo da će se zlatan nakit nositi i “ove sezone” i to uz tamnu odeću. Međutim, treba voditi računa da se nakit ne nosi uz klipove ili broševe od brilijanata.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
“Pre nekoliko dana” u Bostonu je osnovan klub “debelih” ljudi. Pravila tog kluba podneta su “juče” vlastima na odobrenje, a niko ne sumnja da će vlasti odbiti osnivanje ovog kluba, jer je opšte poznato da su “debeli” ljudi veoma dobroćudni, prenosi list Pravda.
Prvi sastanak ove družine održan je u gostionici “Boston”, gde su članovi najpre dobro jeli i kad su bili siti, za šta je trebalo dva sata, prešlo se na dnevni red i izbor predsednika kluba.
Debljina je, pored drugih sposobnosti, bila ključna za kandidaturu. Među trojicom kandidovanih, pobedio je “najdeblji”, težak sto trideset i osam kilograma. Klub za sad broji nekoliko stotina članova, a uprava se trudi da im bude “što udobnije”.
Među vestima iz sveta, stiže nam jedna zanimljiva vest o ostrvu Sumatri, gde su muškarci primorani da se bore za ravnopravnost sa ženama. Sve do nedavno, muž je morao da živi u kući svoje tašte, kako bi tašta motrila da on slučajno na neki način ne ošteti njenu ćerku. S druge strane, muževi na ovom ostrvu ne moraju da se brinu o domaćinstvu, jer ih žene izdržavaju, a oni dobijaju čak i džeparac od njih.
Međutim, poslednjih nedelja, muškarci, koji su dobili priliku od Holanđana da dodatno zarade, počinju konačno da se emancipuju i postaju materijalno nezavisni od svojih žena.
Ovo je veliki korak ka ravnopravnosti za ostrvo “dvostrukih aršina”, prenosi list.
U Francuskoj je konačno zakazano zasedanje 35. kongresa Radikal-socijalističke stranke, koji će se bavi unutrašnjim političkim životom zemlje. Kongres bi trebalo da razreši jedno veliko pitanje: da li izvršiti rekonstrukciju vlade predsednika Daladjea ili zakazati nove izbore? Sudeći prema raspoloženju koje preovlađuje u radikalskosocijalističkim krugovima, na kongresu u Marseju će verovatno biti izglasano raspisivanje novih izbora.
Sa naslovne strane lista saznajemo da će pregovori između Mađarske i Čehoslovačke biti nastavljeni još “danas” ili “sutra”. Mađarska vlada nije zadovoljna trenutnim predlozima Čehoslovačke, ali „zasigurno“ želi da nastavi pregovore, prenosi stalni dopisnik lista Pravda.
Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.
List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.
Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.