Pre no što pređu granice Evropske unije, građani država koje nisu njene članice prethodno će morati da predaju biometrijske podatke, u skladu s merama za borbu protiv ilegalnih imigranata, terorizma i organizovanog kriminala o čemu će biti reči na današnjem sastanku Evropske komisije.

Pre no što pređu granice Evropske unije, građani država koje nisu njene članice prethodno će morati da predaju biometrijske podatke, u skladu s merama za borbu protiv ilegalnih imigranata, terorizma i organizovanog kriminala o čemu će biti reči na današnjem sastanku Evropske komisije.
Plan koji po svemu sudeći predstavlja najznačajniju odluku nakon usvajanja šengenskog sistema, kada je reč o upravljanju granicama, biće primenjivan na građane Sjedinjenih Država i svih onih zemalja koji sada u Uniju mogu da ulaze bez viza. Istovremeno, planom će građanima EU i čestim putnicima „niskog rizika“ iz država van bloka biti omogućeno da brzo prolaze kroz automatske granične punktove ne dolazeći u kontakt sa pograničnom stražom.
Osim što vizni režim korišćenjem biometrijskih podataka treba da uskladi sa savremenim standardima, plan EU ima za cilj i da omogući stvaranje sistema za pogranični nadzor čiji će deo biti, pored ostalog, sateliti i bespilotne letelice. Ova tehnologija biće iskorišćena za praćenje ilegalnih imigranata. Ukoliko članovi Komisije odobre plan, preostaje da ga prihvate i države članice.
Sjedinjene Države od građana EU rutinski traže da prilikom prelaska njihovih granica ostave otiske prstiju, a u dokumentu Komisije navedeno je da SAD nameravaju da uvedu sistem elektronske autorizacije za osobe koje dolaze iz zemalja van viznog režima, kao što su Britanija, Francuska i Nemačka.
Svake godine više od 300 miliona putnika pređe granice EU, ali za države u šengenskoj zoni ne postoji obaveza da beleže ulaske i izlaske osoba koje nisu državljani EU. Štaviše, ako posetilac dolazi iz druge zemlje u šengenskom sistemu, često je nemoguće utvrditi da li mu je viza istekla.
Evropski komesar za pravdu i unutrašnje poslove Franko Fratini predložio je da posetioci iz država van EU koji dobijaju vize na kraći period budu proveravani preko viznog informacionog sistema. Sistem je u fazi izrade i trebalo bi da proradi 2012. Fratini je, takođe, predložio uvođenje nove baze podataka u kojoj će, korišćenjem biometrijskih identifikatora, biti čuvane informacije o ulasku i izlasku putnika koji nisu državljani zemalja EU. U slučaju da se utvrdi da je posetiocu istekla viza, o tome će hitno biti obaveštene vlade svih država EU.
Državljani zemalja prema kojima postoji vizni režim moraće pre odlaska na put da konzularnim predstavništvima zemalja EU predaju biometrijske podatke. Oni koji dolaze iz zemalja van viznog režima, kao što su SAD, takođe će morati da predaju otiske prstiju i digitalizovanu sliku lica. Brisel će, međutim, nastojati da uvede lakši sistem za Evropljane i još neke kategorije posetilaca dajući im status „registrovanih putnika“. Neevropljani će moći da računaju na istu privilegiju, pod uslovom da se prethodno nisu zadržavali u EU posle isteka vize, da imaju biometrijski pasoš, i pruže dokaz da mogu da finansiraju boravak u EU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari