Osumnjičeni za ubistvo supruge i deteta se brani ćutanjem 1Foto: FoNet TV FoNet

Marko N, osumnjičen da je ubio bivšu suprugu i sina ispred Centra za socijalni rad u beogradskom naselju Rakovica, na saslušanju u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu branio se ćutanjem, saznaje Danas.

Nakon saslušanja, tužilaštvo je odlučilo da sprovede istragu o ovom dvostrukom ubistvu i predložilo određivanje pritvora. Marko N. osumnjičen je da je pre dva dana ubio bivšu suprugu nožem, a svog četvorogodišnjeg sina zadavio. Osumnjičen je i da je nožem povredio troje radnika Centra za socijalni rad i jednog prolaznika, koji su pokušali da spreče nasilje.

– Razmatraće se izmena propisanih kazni za nasilje u porodici, ali je pitanje kako i sadašnje primenjuju sudovi, rekla je ministarka pravde Nela Kuburović, govoreći o tome da li će biti pooštrena kazna kod ovih krivičnih dela.

– Tokom prošle godine, kada je reč o krivičnom delu nasilje u porodici, na žalost od ukupnog broja osuđujućih presuda kojih je bilo oko 2.200, preko 60 odsto sudovi izriču uslovnu osudu, rekla je Kuburović, nakon dodela ugovora korisnicima novca prikupljenog na osnovu odlaganja krivičnog gonjenja.

Predstavnici institucija i ženskih nevladinih organizacija održali su danas hitan sastanku koji su organizovale Ženska platforma za razvoj Srbije i program UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena, povodom učestalog nasilja nad ženama u Srbiji, saopštila je ta organizacija. Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović je rekao da problem nasilja u porodici godinama postoji u Srbiji i naglasio da je samo ove godine ubijeno 19 žena. Prema njegovim rečima, pooštravanje sankcija je jedno od rešenja. kao i zajednička saradnja institucija i ženskih organizacija.

Direktor nevladine organizacije Centar za podršku ženama Biljana Stepanov složila se da je koordinacija i saradnja svih institucija, posebno Tužilaštva, policije i centara za socijalni rad ključna. Stepanov je pozvala i na što hitnije donošenje novog Zakona o socijalnoj zaštiti.

Savetnica predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Branka Drašković je podsetila da Srbija i dalje nema nacionalni SOS telefon koji bi radio 24 sata dnevno. Koordinaciono telo je pokrenulo taj proces i izborili smo se da se usvoji Pravilnik a sledeće nedelje ćemo se sastati sa predstavnicima civilnog sektora kako bismo predstavili dalje korake, rekla je Drašković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari