U znak sećanja na svog sina Bogdana Milanovića, uspešnog programera, koji je pre pet godina preminuo u Americi od teške bolesti, otac Slavoljub je izgradio dečije odmaralište na Bešnjaji kod Kragujevca. Slavoljub je još pre sedam meseci završio svoj dogovoreni deo, i više od toga, a onda su radovi koje je u međuvremenu preuzeo Grad Kragujevac stali.
– Pre mesec dana sam se susreo sa Dejanom Ružićem, zamenikom gradonačelnika koji me je obavestio da je sve super, ide po planu i da se radovi nastavljaju. Rekao mi je da se pokreće postupak javnih nabavki, da su pare obezbeđene i da će se radovi na Bešnjaji nastaviti, priča za Danas Slavoljub Milanović.
Po dogovoru ali i po ugovoru sa izvođačima radovi su trebali da budu gotovi do decembra 2024. godine. Ali, nisu. A, Slavoljub Milanović je svoj deo završio još u maju i kada se prešlo na radove koje je trebao da dovrši Grad Kragujevac sve je stalo i tako stoji i danas.
Na ideju da pomogne gradu i podigne zadužbinski objekat koji će nosti ime njegovog sina Bogadana a, u vlasništvu Kragujevca, Slavoljub je došao odmah po sinovljevoj smrti još dok je bio u Americi. Tada je gradonačelnik Kragujevca bio Radomir Nikolić.
– Prvo sam predložio da podignem studentski dom u kome bi siromašni studenti boravili potpuno besplatno – odgovoreno mi je da ima i viška kapaciteta. Potom sam hteo da sazidam obdanište – takođe rečeno mi je da ne treba, mada svi znamo kakva je situacija i prenatrpanost u kragujevačkim predškolskim ustanovama. Nisam insistirao. Onda su mi rekli da gradu treba Dom zdravlja. Što da ne, pristao sam, počinje Slavoljub svoju priču.
Krenuli su sastanci svaki drugi dan, i tako godinu dana. Menjane su čak četiri lokacije. Prvo u Svetozara Markovića, onda se odustalo, pa je „prebačeno” na drugu odmah ispod bolnice na Bubnju, koja je otpala jer u barakama živi puno ljudi i njihovo preseljenje i novi stanovi bi bili preskupi. Slavoljub je svaku lokalciju razmeravao, obeležavao, prilagođavao planove i projekte.
Odustalo se, pa prešlo na treću prekoputa Školskog dispanzera, gde je sada podignuta kapela ali imalo je mesta za oba objekta koji ne bi smetali jedan drugom. Opet je Slavoljub trčao tamo-ovamo, pobijao kočiće, razvlačio kanape, crtao ovo-ono… Potrajalo je mesecima, pojavili su se problemi šta je čije vlasništvo.
Četvrta lokacija predložena je prekoputa Upravne zgrade ka Ulici grada Sirena. Organizovani su sastanci sa arhitektama, održavani dogovori… I, nikad ništa.
– Kao da sam tražio da besplatno pravim poslovni prostor. I, onda opet ništa… meseci se pretvaraju u godine…, već sam bio očajan…, nastavlja on.
U međuvremenu se promenio gradonačelnik i Radomira Nikolića je zamenio Nikola Dašić.
– Dašić me je sam kontaktirao u decembru 2020. godine. Pozvao me na sastanak i odmah predložio da radimo dom za decu na Bešnjaji. Znao sam koliko je taj objekat udaljen od Kragujevca (17 kilometara), urušen i devastiran i da ga je nemoguće obnoviti i rekostruisati. Njegova ideja je bila da se stari poruši i napravi potpuno novi objekat. Prihavatam, nada je ponovo zaživela…, priseća se Milanović.
Dakle, kako on priča, gradimo Bešnjaju.
– Grad je investitor ja sam finasijer. Odmah predlažem da isfinasiram i podignem objekat od 1.000 kvadrata po principu „ključ u ruke”. To je tada iznosilo 350.000 evra i Kragujevac ne bi imao ni dinara troška. Iz grada insistiraju da i oni učestvuju, da se poveća kvadratura i podigne veći objekat a da će grad za to da obezbedi ostatak sredstava, nastavlja naš sagovornik.
U tu „priču” o Bešnjaji ulaze grad i on već od januara 2021. godine. Počinju ponovo sastanci, kreću novi urbanistički uslovi, sve iz početka. Postoje veliki pravni problemi, Kragujevčani su upoznati sa njima, jer samo dečije odmaralište je bilo kragujevačko ali je plac na kome je nekada podgnuto zvanično vlasništvo opštine Jagodina.
Nastaje pravno-urbanističko-tehnički pakao. To traje, traje… i na kraju je je Dragan Marković Palma sve presekao i rešio.
– U Jagodinu smo otišli kao delegacija, zamenik gradonačelnika, jedan njegov poslanik iz Jedinstvene Srbije i ja. Palma nas je primo i kada je čuo o čemu se radi, uhvatio se za glavu i rekao mi da je on nedavno izgubio majku i ne može da se oporavi, a kako je izgubiti dete – ne može da zamisli. Odmah je okrenuo telefonom urbaniste, pravnike… i, lokacijski uslovi su bili završeni za sekund. Nije dao ni dinara da platimo, i tražio je da se u ugovor unese da po završetku doma ispred njega o trošku Jagodine podigne Bogdanov spomenik u prirodnoj velikičini. Hvala mu…, priča o Palminom gestu Milanović.
Radovi sada mogu da krenu i počeli su 6. oktobra 2023. godine a po ugovoru trebali su da budu završeni do decembra ove godine. Nisu.
Po ugovoru Slavoljub je trebalo da za početne, grube radove uloži 370.000 evra. Uložio ih je i završio sve dogovoreno. Početak radova je svečano obeležem prisustvom gradonačelnika i gradskih čelnika, a vladika šumadijski Jovan je osveštao temelj zdanja na Bešnjaji.
Iz grada se niko ne pojavljuje na gradilištu, sem pred decembarske izbore prošle godine kada su svi došli i „islikali” se za televizije.
U međuvremenu, po novom planu objektu je „dodato” i potkrovlje, tereasa sa zatvorenim bazenom i tehničke prostorije ispod nje. Objekat je narastao na 2.200 kvadrata. Slavoljub završava svoj deo dogovora i u aprilu su završeni radovi do drugog sprata. Plašeći se, pokazaće se opravdano, da radovi neće odmah biti nastavljeni, on finasira i izgradnju i kompletnog potkrovlja (koje po njemu „jeste najlepši deo zgrade”). Objekat je kompletno pokrio, uradio limarske radove, iksne… Njegovo ulaganje u tom trenutku je već oko pola miliona evra. U dom na Bešnjaji je uložio ne sve što je imao, već i dedovinu i očevinu, kao i sve ono što je ostalo od njegovog Bogdana.
– Samo mi je kuče ostalo…, kaže on.
Primopredaju radova, cilajno baš na Bogdanov rođendan, Slavoljub je organizovao 16. maja i na Bešnjaju dolaze gradonačelnik Dašić i svi gradski funkcioneri. Tu su opet i sve televizije da ovekoveče taj trenutak.
I, tu se stalo. Ministarstvo turizma u junu obezbedilo je 30 miliona dinara za nastavak radova za Dečiji dom „Bogdan Milanović”. Ugovor su u Beogradu 19. juna potisali državni sekretar Uroš Kandić i pomoćnik gradonačelnika za turizam Stefan Bulatović. kako je tada objavljeno na sajtu Gradske uprave „time su se stekli uslovi za nastavak radova na izgradnji dečijeg odmarališta na Bešnjaji koje je na sebe preuzeo grad Kragujevac”.
Nisu se nastavili. Slavoljub je od tada bio na nekoliko sastanaka sa zamenikom gradonačelnika Dejanom Ružićem.
– Niko me ne obaveštava ništa a od kada sam predao objekat za ovih sedam meseci ništa nije urađeno. Obišao sam zgradu u nedelju. Morao sam da zatvorim i obezbedim sve ulaze i prilaze jer je ulazila stoka: ovce, koze i krave… i sve su opoganile, revoltiran je on.
Iz Gradske uprave Danasu su odgovorili da je u budžetu Kragujevca za 2025. godinu opredeljeno 140 miliona dinara za nastavak izgradnje. Prema njihovim rečima u tu sumu „ulazi” i onih 30 miliona Ministarstva za turizam i omladinu, a ostatak je iz gradskog budžeta. Takođe, rečeno nam je da je u toku javna nabavka a njen rok je 13. decembar.
Bogdan Milanović je rođen 16. maja 1990. godine u Kragujevcu. Nakon završetka Osnovne škole „21. oktobar”, upisuje matematički smer u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji. Posle treće godine, školovanje je nastavio u Olimpiji u državi Vašington, gde je završio gimnaziju i prvu godinu fakulteta.
Željan vrhunskog obrazovanja, seli se u Mineapolis i dalje usavršavanje nastavlja na Minesota univerzitetu, jednom od najboljih američkih univerziteta. Diplomira, magistrira i doktorira kompjuterske nauke kao najbolji u klasi.
Za vreme i nakon studija, radi za poznate svetske kompanije, poput novinske agencije Rojters. Nakon toga otvara sopstvenu firmu koja se bavila izradom kompjuterskih programa, aplikacija za mobilne telefone, kao i predavanjima iz oblasti programiranja. Njegov program koji je služio kao pomoć i online škola za samostalno učenje programiranja, 2017. godine proglašen za jedan od 10 najboljih na svetu.
Dok, sa jedne strane, Bogdan niže uspehe i ostvaruje svoje snove, sa druge strane vodi bitku sa opakom bolešću, jer mu je 2013. godine dijagnostikovan tumor na mozgu. Skoro šest godina trajala je njegova borba protiv opake bolesti. U Americi je imao tri operacije, prošao kroz hemioterapije, ali boljitka nije bilo.
Bogdan je preminuo 3. januara 2019. godine u 29. godini života.
– Sada ja, njegov otac, Slavoljub Milanović pokušavam da sačuvam njegovo ime od zaborava. Ja sam izgubio mog sina jedinca, moj ponos i moju sreću, moje nade i moje snove, moju dušu i moju budućnost. Izgubio sam najboljeg prijatelja u životu, izgubio sam i sam život. Pokušavam da preživim od uspomena i sećanja na najboljeg sina na svetu, i pomaganja drugima, kaže Slavoljub Milanović.
Ponovo je optimista, dodaje on, nada se opet pojavila da će odmaralište „Bogdan Milanović” kao spomen na njegovog sina konačno zaživeti na Bešnjaji i da će se u njemu boraviti mališani.
Više vesti iz ovog grada čitajte na posebnom linku.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.