Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Zakon o sprečavanju sukoba interesa u organima vlasti RS, koji propisuje da sukob interesa zvaničnika u organima vlasti postoji kada imaju privatni interes koji može uticati na nepristrasno i objektivno vršenje njihove dužnosti.
Donošenje ovog zakona bila je obaveza RS jer od januara ove godine Izborna komisija Bosne i Hercegovine ne primjenjuje Zakon o sukobu interesa u institucijama vlasti Bosne i Hercegovine na entitetske organe i organe jedinica lokalne samouprave.
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Zakon o sprečavanju sukoba interesa u organima vlasti RS, koji propisuje da sukob interesa zvaničnika u organima vlasti postoji kada imaju privatni interes koji može uticati na nepristrasno i objektivno vršenje njihove dužnosti.
Donošenje ovog zakona bila je obaveza RS jer od januara ove godine Izborna komisija Bosne i Hercegovine ne primjenjuje Zakon o sukobu interesa u institucijama vlasti Bosne i Hercegovine na entitetske organe i organe jedinica lokalne samouprave. Zakonom je predviđeno da su funkcije zvaničnika u institucijama vlasti nespojive sa članstvom u organima upravljanja i nadzora, te s pozicijom u javnom preduzeću i privrednom društvu.
Kazne za ovakve prekršaje su od 500 do 1.500 konvertibilnih maraka. Zoran Lipovac, ministar uprave i lokalne samouprave RS, kaže da je ovaj zakon najbolji u okruženju jer jedini propisuje rok od 30 dana za otklanjanje utvrđenog sukoba interesa. Zakon precizira da se ne smije primiti novac, ček ili drugi vrijednosni papir, bez obzira na iznos, a ako ga neko dobije dužan je to prijaviti i oni postaju vlasništvo RS ili jedinice lokalne samouprave.
Zakon propisuje da se pokloni u vrijednosti do 300 KM mogu zadržati, a pokloni iznad te vrijednosti ne smiju biti zadržani već se moraju prijaviti i predati organima vlasti. U zakonu stoji i da je zabranjeno obećati zaposlenje ili neko drugo pravo u zamjenu za poklon ili obećanje poklona. Ministar je naveo da ovaj zakon predviđa formiranje dvije komisije, onu koja će sprovoditi postupak utvrđivanja sukoba i druga, koja će djelovati po žalbama.
– Ne samo da je donesen entitetski zakon, već to govori i da nije bilo prenošenja nadležnosti na nivo BIH, rekao je Lipovac. Reagujući na amandman Stranke demokratske akcije, kojim je traženo da u sastavu Komisije treba biti bar jedan član iz konstitutivnih naroda, Lipovac je rekao da bi on bio prihvatljiv ako se preformuliše i glasi da „u sastavu Komisije budu izabrana i lica iz reda sva tri naroda, pod uslovom da se na konkurs prijave kandidati koji ispunjavaju uslove“.
Ukoliko se ne prijave kandidati iz konstitutivnih naroda, to mjesto bi bilo popunjeno iz reda bilo kojeg drugog naroda ili ostalih. Mehmed Kopić iz Socijaldemokratske partije BIH rekao je da u Zakonu nije korektno pitanje naknade poslanika koji imaju poslovne prostore, jer prema sadašnjim odredbama, oni se moraju odreći zakupa za vrijeme mandata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.