Arheolozi marljivo tragaju za srednjovekovnim gradom Braničevom po kome je čitav kraj, od obala Dunava do dubokog zaleđa u Homoljskim planinama, dobio ime koje i danas nosi. Na lokaciji kod Todićeve crkve u selu Stari Kostolac bio je to razvijen centar u doba Vizantije, od 9. do 13. veka kao i kasnije, sve do dolaska Turaka.
Dosadašnjim iskopavanjima pronađen je bogat arheološki materijal, što potvrđuje pretpostavke da se tu nalazio Donji ili Mali grad Braničeva. Reč je o jednom od najvažnijih vizantijskih gradova na Dunavu iz tog perioda pa sve do pada Srbije pod tursku vlast, koji igra veoma važnu ulogu i u vreme despotovine. – Kultura koja je postojala u vreme kada je grad Braničevo bio razvijen bila je veoma bogata i raznovrsna, a na to nam ukazuju pronađeni eksponati. Na ovom lokalitetu našli smo razno oružje, gvozdeni šlem, lepo očuvane mamuze, novac, staklenu posudu u vizantijsko plavoj boji, pehar i druge predmete iz svakodnevnog života srednjeg veka. Svi ti nalazi veoma su retki u Evropi i prevazilaze lokalne okvire – kaže direktor Narodnog muzeja u Požarevcu Milorad Đorđević.
Iskopavanjima kod Todićeve crkve već godinama rukovodi arheolog Dragana Spasić Đurić. Ona kaže da je u dosadašnjim iskopavanjima otkriven i veliki objekat koji je stradao u požaru. – U njemu je otkriveno ognjište i kuhinjsko i trpezno posuđe kakvo do sada nije pronađeno na teritoriji Srbije. Iskopano je oko 70 keramičkih posuda od kojih i jedna sa nekom hemijskom materijom koja je najverovatnije služila za gleđosanje posuđa. Od posebne je vrednosti i staklena posuda u vizantijskoplavoj boji sa neobičnom drškom i finim čipkastim ukrasima, narukvice i drugi predmeti.
Pored keramike iz lokalne radionice ovde je pronađena i keramika iz uvoza, što dovodi da je Braničevo bilo centar trgovine u ovom kraju do kojeg su dolazili brodovi. U više navrata, poznato je iz istorijskih izvora, ovde su boravili Manojlo Komnen i njegov otac Jovan II Komnen. Sve što je do sada pronađeno biće izloženo u vili „Leposava“ u Starom Kostolcu čija rekonstrukcija treba da se obavi. – Do sada je istraživan srednjovekovni period a narednih godina treba da siđemo u niže slojeve gde se nalazi praistorija – naglašava Dragana Spasić Đurić.
U potrazi za crkvom
Srednjovekovni grad Braničevo, koji je zahvatao površinu od dva hektara, imao je i episkopiju i arheolozi se nadaju da će na tom prostoru pronaći temelje crkve koja je preteča današnje Braničevske eparhije. Na ovogodišnjim istraživanjima angažovano je petnaestak radnika a novac za iskopavanja obezbedili su grad Požarevac iz budžeta, Ministarstvo kulture i sam Narodni muzej u Požarevcu. U idućoj godini, ako se obezbedi novac, istraživaće se Gornji ili Veliki grad gde je verovatno postojala palata i bazilika.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.