Ekipe republičkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture i beogradskog Filozofskog fakulteta kod Gojinskog kalea kraj Dimitrovgrada u nastavku arheoloških istraživanja na trasi budućeg Koridora 10, otkrili su antičku raskrsnicu. Raskrsnica je otkrivena na deonici budućeg autoputa od Dimitrovgrada do Pirota. Posle otkrivanja ostataka antičkog puta „Via militaris“, ovo je novo arheološko otkriće.
Istraživanja koordiniraju Marin Brnborić i Milorad Miljković iz Zadova za zaštitu spomenika kulture i ekipa Filozofskog fakulteta, sa dr Miroslavom Lazićem na čelu.
– Ekipa radi na više arheoloških nalazišta na ovoj trasi. Kod Gojinskog kalea, utvrđenja iz kasnoantičkog i ranovizantijskog perioda, otkrili smo raskrsnicu starih puteva za koju se pretpostavlja da je u vezi sa tim utvrđenjem. Jedan od tih puteva trebalo bi da bude nastavak dela čuvenog puta „Via militaris“ koji smo nedavno otkrili kod Dimitrovgrada. Ovu raskrsnicu smo otkrili šest kilometara niže od ranije lokacije. Reč je o još jednom delu antičkog puta „Via militaris“ koji se ukršta sa starim za koji se pretpostavlja da je ovde građen. Na novootkrivenoj raskrsnici ukrštaju se put iz pravca „Via militarisa“ i uži deo puta koji kreće uz Gojinsko kale, na čijem se vrhu nalazi lepo očuvano utvrđenje sa nekoliko kapija, izgrađeno u IV veku, a obnovljeno u VI, u vreme cara Justinijana – kaže rukovodilac tima istraživača, viši naučni saradnik u Arheološkoj zbirci Filozofskog fakulteta u Beogradu dr Miroslav Lazić, dodajući da će za desetak dana imati konkretne rezultate najnovijih istraživanja na ovoj lokaciji kod Dimitrovgrada.
U toku su i arheološka ispitivanja kod sela Obrenovac. Lokacija Bačevsko polje, na obilaznici Dimitrovgrad, za koju stručnjaci veruju da predstavlja veliku rimsku putnu stanicu, ne nalazi se na samoj trasi Koridora 10 i biće ispitana u okviru nekog novog projekta, najavljuju stručnjaci.
Žila kucavica
Pre četiri meseca arheološki stručnjaci iz Beograda na iskopavanjima na obilaznici oko Dimitrovgrada, na deonici istočnog kraka ovog koridora tokom zaštitnih arheoloških istraživanja, otkrili su ostatke starog antičkog rimskog puta „Via militaris“, starog 2000 godina. Tada je dr Miroslav Lazić izjavio da su prvi put u Srbiji naišli na dobro očuvane ostatke antičkog rimskog puta, za koji se pretpostavlja da bi mogli da budu deo trase čuvenog „Via militarisa“.
– Taj put bio je jedna od desetak žila kucavica rimske imperije, budući da je u najkraćem povezivao zapadne provincije Carstva, delove Carstva u srednjoj Evropi sa Bliskim istokom i istočnim provincijama – kaže Lazić, dodajući da pretpostavlja da je ovaj put građen sredinom prvog veka nove ere.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.