Francuski radnici koji ostaju bez posla sve češće pribegavaju nasilju. Radnici Mišlenovog pogona u Montsou-Le-Min nezadovoljni što je najveći francuski proizvođač automobilskih guma objavio da otpušta preko 3.000 zaposlenih, dok u isto vreme širi svoje pogone u Indiji, nekoliko sati držali su četvoricu direktora zatvorene u fabrici.
Radnici Nju Fabrisa, želeći da spreče zatvaranje pogona u Šatelruu u centralnoj Francuskoj, postavili su boce s gasom u fabriku, preteći da će je dići u vazduh ukoliko svaki otpušteni ne dobije nadoknadu od 30.000 evra. Krajem prošle sedmicu 426 zaposlenih u kompaniji za proizvodnju telekomunikacionih uređaja Nortel u Šatoforu su takođe, pod pretnjom da će gasnim bocama uništiti pogone, uspeli da se izbore za nadoknadu za gubitak posla od 50.000 evra po otpuštenom, mada su prvobitno zahtevali čak 100.000 evra.
Radnici ističu da im je cilj da ovim nasilnim metodama privuku medijsku pažnju. Međutim, ostaje pitanje u kolikoj meri zatvaranjem direktora uspevaju da izazovu još veće interesovanje javnosti, budući da „pritvoreni direktori“ postaju gotovo svakodnevni prizor. Od februara ove godine direktori Katerpilara, Sonija, Moleksa, Kompanije 3M, Lera i mnogih drugih delili su sudbinu svojih kolega iz Mišlena. Treba reći da su prvi put u Francuskoj zaposleni pritvarali svoje direktore još daleke 1982. Najzad, pritvaranje rukovodilaca nije sprečilo da 283 radnika Moleksa ostanu bez posla, a na birou za nezaposlene trenutno je i 1.120 radnika Katerpilara kao i 311 radnika Sonija. S obzirom na činjenicu da pritvaranje rukovodilaca nije dalo očekivane rezultate radnici su se odlučili na još radikalnije mere – miniranje pogona gasnim bocama.
Očito zatečena radikalnim merama zaposlenih, vlada šalje neusklađene poruke pobunjenim radnicima. Protiv vinovnika nereda u kompaniji Kontinental, koji su u aprilu demolirali ne samo poslovne prostorije firme već i kancelarije lokalne uprave u Kompijenju, pokrenut je sudski postupak, a presuda se očekuje u septembru. Ipak, novopostavljeni ministar za industriju Kristian Estrozi odbija da se sastane sa radnicima Nju Fabrisa, navodeći da oni prete da će dići u vazduh pogone, dok s druge strane ista pretnja donosi uspeh kada je reč o zaposlenima u Nortelu.
Mračne prognoze stručnjaka
Prognoze stručnjaka da će u 2009. više od 800.000 Francuza ostati bez posla najverovatnije će se ostvariti. Prema najnovijim pokazateljima, stopa nezaposlenosti u Francuskoj mogla bi do kraja godine da dostigne 12 odsto. Uprkos najavama medija i mišljenju ekonomskih analitičara da bi svetska kriza mogla da bude okončana krajem godine, Francuzi su, prema ispitivanjima javnog mnenja objavljenim u Figarou proteklog vikenda, još zabrinutiji za budućnost. „Strah od gubitka posla prisutan je u svesti svih“, zaključuje vladi blizak Figaro.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.