Na Fakultetu političkih nauka u Beogradu 25. i 26. Septembra održava se međunarodna konferencija Udruženja za političke nauke pod krovnom temom „Društvo u doba dezinformacija“.
Konferenciju su jutros otvorili dekan FPN-a Dragan R. Simić i dr Dušan Pavlović, predsednik Udruženja za političke nauke.
Prvo u nizu predavanja održao je Balint Madlovics sa Centralnog Evropskog univerziteta u Budimpešti govoreći o populizmu i dezinformacijama u autokratskim režimima.
Panel „Medijski narativ u polarizovanom političkom okruženju“ započela je profesorka na FPN-u Milica Kulić. Kulić je istraživala na koji način dva pola – provladini i antivladini mediji, percipiraju svoju ulogu na medijskoj sceni.
Ovu temu profesorka je predočila prikazivanjem dubinskih intervjua sa Draganom Vučićevićem i Slobodanom Georgijevom koji su odgovarali na pitanja o tome postoji li medijska polarizacija i govorili o svojim uređivačkim politikama.
Nezavisni novinar Čedomir Markov održao je zatim prezentaciju o lažnim vestima. Markov se osvrnuo na to na koji način mediji u Srbiji koriste izraz lažna vest u izveštavanju.
O ulozi medija u kreiranju narativa o migrantima govorila je profesorka Nataša Milošević. Upoređujući tekstove Danasa i Blica o migracijama i migrantima u kontekstu ljudskih prava, Milošević je zaključila da u „Blicu dominira senzacionalistički iskaz, dok je u Danasu dominantniji neutralan iskaz“, kazala je profesorka.
„Antimigrantska politika najzastupljenija je u narativu pokreta Dveri“, rekla je Milošević, ističući indiferentan odnos partija socijal demokratske orijentacije prema mirantima. U ovom kontekstu predavačica je pomenula i Pokret Levijatan i Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS).
Panel je završila je profesorka na FPN-u Aleksandra Krstić koja je održala interesantnu prezentaciju o vizuelnom uokvirivanju građana Srbije na zvaničnom Instagram profilu predsednika Aleksandra Vučića.
U svom vizuelnom istraživanju profesorka je došla do zaključka da se na fotografijama uglavnom insistira na prisnom odnosu sa „običnim narodom“. Ipak, „pokušavajući da bude običan, predsednik zapravo demonstrira moć“, zaključuje Krstić.
Program Sabora politikologa nastavljen je predavanjem „Demokratija i autoritarni režimi“. Profesor sa FPN-a Nebojša Vladisavljević govorio je o socijalnoj i horizontalnoj odgovornosti u Srbiji nakon Miloševića.
Profesor Slaviša Orlović sa Fakulteta političkih nauka fokusirao se u svom izlaganju na politiku i demokratiju u vreme dezinformacija.
Sabor politikologa nastavlja se i sutra a neke od tema su politika istina i subjektivizacije, ideološka funkcija deformacija, politički diskurs stranaka u Srbiji i reprodukcija nedemokratskog poretka, itd.
Celokupan program dostupan je na sajtu Fakulteta političkih nauka.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.