U okviru regionalne saradnje Dunav – Kriš – Moriš – Tisa, u skladu sa tradicijom, i ove godine, na dva dana je otvoren prelaz Kibekhaza- Bebaveke – Rabe na tromeđi između Mađarske, Rumunije i Srbije.

Svečanom otvaranju prisustvovali su potpredsednik Vlade AP Vojvodine i pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu dr Tomislav Stantić, pokrajinski sekretar za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova Miroslav Vasin, predsednica Generalne skupštine Županije Čongrad Ana Mađar i predsednik Županijskog veća Timiš Konstantin Ostafićuk, kao i konzuli Mađarske i Rumunije u Srbiji, predstavnici opštine Novi Kneževac i brojne druge zvanice.

Kako je ovom prilikom rekao pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu dr Tomislav Stantić, koji je prisutne pozdravio i u ime Vlade Vojvodine, Evroregija Dunav – Kriš – Moriš – Tisa (DKMT) ima izuzetne razvojne potencijale.

– Sigurno da doba ekonomske krize pred nas postavlja nove i ozbiljne zahteve, ali Evroregija DKMT ima budućnost. U prilog tome govore rezultati koje smo postigli u prethodnom periodu, kao i kriznom reagovanju, kao što je u slučaju poplava. Dobar znak predstavljaju projektne aktivnosti za prekograničnu saradnju, a trenutno je aktuelan konkurs za međuregionalnu saradnju Srbije i Mađarske, pa smo tu kandidovali projekte u oblasti železničke infrastrukture na pruzi Segedin – Subotica, zaštite životinja i zajedničkog graničnog prelaza na Tisi – naglasio je Tomislav Stantić.

On je rekao da su projekti prekogranične saradnje značajni iz dva razloga, jer omogućuju ravnomerniji ekonomski razvoj i smanjivanje razlika u kvalitetu života između granica, a obezbeđuju i zaštitu kulturnih specifičnosti sa svake strane granice. Srbija je nedavno dobila status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji i nepovratno je na putu ka Evropi, pa će tako pojačati svoje institucionalne i pravne kapacitete za efikasnije privlačenje evropskih fondova.

Prisutnima se obratila i predsednica Generalne skupštine Županije Čongrad Ana Mađar, koja je rekla da se nije promenila želja da se nastavi saradnja, iako je ona promenila intenzitet.

– Od 1997. godine, kada je održan prvi susret ovde, situacija se značajno promenila, ali osnovni cilj je ostao isti, a to je jaka i stabilna regija DKMT, u jakoj i stabilnoj Evropi. Ovaj oblik saradnje će biti jezgro i temelj jedne evropske saradnje koja će biti primer svima u Evropi. U teškim okolnostima još je veći zadatak da se okrenemo evropskim fondovima i u takvim okolnostima nađemo najbolja rešenja koja će odgovarati svim građanima sa sve tri strane granice – rekao je predsednik Županijskog veća Timiš Konstantin Ostafićuk.

Tim povodom održan je i prigodan program u kojem je učestvovao duvački orkestar iz Morahaloma u Mađarskoj i grupa mladih mažoretkinja iz Rumunije. U tradicionalnoj trci na granici, u kojoj je učestvovalo oko 50 mališana iz sve tri države, najboljima su dodeljeni pehari i medalje. U okviru ove svečanosti održane su tradicionalne prijateljske kulturno-umetničke i sportske manifestacije „Susreti na tromeđi“ u kojima učestvuju tri sela Rabe (Srbija) – Bebaveke (Rumunija) – Kibekhaza (Mađarska).

Održana Skupština Evroregije DKMT

Potpredsednik Vlade AP Vojvodine i pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu dr Tomislav Stantićpredsedavao je Skupštini Evroregije DKMT, nakon čega je Srbija predala predsedavanje Rumuniji. Na Skupštini je usvojen i budžet sekretarijata DKMT za period od aprila 2012. do marta 2013. godine, koji će iznositi oko 21.000 evra, ali i drugi dokumenti. Kako je rekao Stantić, ima razloga za umereni optimizam, jer su do sada pozivi za IPA fondove u prekograničnoj saradnji Srbije i Mađarske bili uspešni i treba se pripremiti za treću, četvrtu i petu liniju pretpristupnih fondova EU. On je rekao da veruje da će i pozivi sa Rumunijom takođe biti uspešni, jer u ovakvim projektima niko ne može da bude bolji partner od komšija. Učesnici su razgovarali i o izgradnji pruge Segedin-Subotica-Bačalmaš-Baja. Za prugu Segedin-Subotica bi se izradila planska dokumentacija sa dozvolama, a za prugu Subotica-Bačalmaš-Baja studija uticaja na životnu sredinu. Ukupan predviđeni budžet za ovaj infrastrukturni projekat je oko 1,6 miliona evra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari