Otvorena izložba Jelene Jaćimović o Srebrenici (VIDEO) 1Foto: Jelena Diković

Izložba ilustratorke Jelene Jaćimović „ArchiWar: Priče i sećanja o genocidu u Srebrenici“, otvorena je večeras u Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD).

Izložba je nastala u saradnji sa Fondom za humanitarno pravo, a posetioci će moći da je pogledaju do 4. oktobra ove godine.

Priča Amre Begić Fazlić, žene koja je preživela genocid u Srebrenici i koja radi u Memorijalnom centru Potočari, čiji su otac i deda ubijeni u julu 1995. godine, bila je inspiracija autorki.

Otvorena izložba Jelene Jaćimović o Srebrenici (VIDEO) 2
Foto: Jelena Diković

Amrina priča o snu u kome traži kosti svoga oca, o bebi Fatimi, najboljem drugu, komšijama, porodici, naviknutosti na smrt, ocu i Srebrenici je jedna od mnogih ličnih iskustava koja se moraju saslušati i nikad ne zaboraviti.

Izložba se bavi prikazom ličnih priča kroz autorkinu analizu iz arhiva sudskih dokumenata, video materijala, fotografija, kao i priča koje Memorijalni centar Srebrenica, kao i mnogi mediji i dalje beleže. Cilj izložbe je da prenese priče i iskustva žrtava, preživelih i njihovih porodica kroz ilustracije koje se ne bave počiniocima i krivcima.

https://www.facebook.com/www.danas.rs/videos/734370200479883

Pred otvaranje izložbe, autorka Jelena Jaćimović, Ivana Žanić i Jovana Kolarić iz Fonda za humanitarno pravo, pročitale su imena žrtava genocida u Srebrenici. U punoj sali CZKD-a, Jaćimović je potom pročitala pismo Amre Begić Fazlić u kome je, između ostalog, ukazala je kako je porodicama žrtava važno da pronađu posmrtne ostatke svojih najmilijih i sahrane ih kako bi znali gde im je grob.

Otvaranju izložbe su, između ostalog, prisustvivali brojni predstavnici civilnog sektora – Fond za humanitarno pravo, Žene u crnom, Fondacija za otvoreno društvo, forumZFD-a, kao i Ambasade BiH u Srbiji.

Otvorena izložba Jelene Jaćimović o Srebrenici (VIDEO) 3
Foto: Jelena Diković

 

Na sajtu archiwar.com šira javnost će imati priliku da pogleda radove, pročita priče o istim, ali i da doprinese širenju svesti kroz bilo kakav vid stvaralaštva koji bi na sajtu nakon izložbe bio objavljivan.

To važi najviše za umetnike/ce i pojedince/pojedinke/grupe koji i sami/e žele da stvaraju nešto slično i da nastave tamo gde je projekat ArchiWar započet.

Plan je da platforma raste u održiv medijum koja će na digitalni i interaktivni način predstavljati različite sadržaje vezane za oružane sukobe devedesetih godina i istovremeno pružiti prostor za delovanje pojedincima i pojedinkama.

Izložba je nastala uz podršku Rekonstrukcije ženskog fonda kroz program Specijalni fokus.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari