Rekonstruisana srednjevekovna tvrđava Momčilov grad u Pirotu koju mnogi zovu i pirotski Gradić danas je svečano otvorena. Reč je o projektu iz prvog poziva IPA programa prekogranične saradnje Srbija – Bugarska.
Partner na projektu je Pirotu bila opština Montana. Ukupna vrednost projekta je 690.000 evra, a vrednost dela projekta za Pirot je nešto više od 400.000 evra. Radovi su trajali 16 meseci.
Vrpcu su presekli i svečano otvorili Tvrdjavu ministar za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović, gradonačelnik Pirota Vladan Vasić i direktorka Zavoda za zaštitu spomenika iz Noša Ljiljana Berić.
– Najpre da izrazim veliko zadovoljstvio zbog radova koji su uradjeni jer je reč o jednom od simbola grada. Mnoge gradske simbole smo obnovili i dali im novi život, poput Keja, Omladinskog stadiona, bazena… Ova Tvrdjava je simbol grada i svedoči o istoriji Pirota. Zahvaljujem se i ministru Nenadu Popoviću. Letos smo radove zajedno obišli sa šefom delegacije EU Semom Fabricijem. Pohvaljuem izvodjače a zahvaljujem se i Zavodu za zaštitu spomenika kulture iz Niša, kao i zaposlene u našoj Kancelariji za lokalni ekonomski razvoj koji su pratili realizaciju projekta. Radovi su finansiraniu uglavnom iz sredstava EU iz programa prekogranične saradnje a donacije je preko 300.000 evra. Finasijski je učestvovao i grad. Nadam se da će ova Tvrđava dobiti potpuno novi život i da će dati novi doprinos novoj turističkoj ponudi grada. Nadam se da ćemo još više novca uložiti u Tvrdjavu u narednom periodu u nove audio vizuelne sadržaje, suvenirnicu… Čekamo rezultate novog konkursa prekogranične saradnje – rekao je Vasić.
Ministar Nenad Popović je rekao da je najvažnije da se sačuva kulturno nasledje.
– Narod koji nema svoju istoriju sigurno je da neće imati ni svoju budućnost. Ovo je divan projekat. Sve čestitke gradonačelniku i njegovom timu što su uspeli da u ovim vremenima obezbede sredstva iz EU iz prekogranične saradnje i to je model koji mnogi mogu da prmenjuju. Grad Pirot to radi izvrsno i siguran da će ovakvih projekata biti još više. Ovaj koncept jedne stare Tvrđave i jednog od najlepših istorijskih somenika u Srbiji a pogotovo u ovom delu zemlje je model i za druge gradove kako da čuvaju kulturnu baštinu. U budućnosti ovoj Tvrdjavi treba dodati nove digitačne tehnologije, nove virtuelne ture, sve ono što je vezano za inovacije kako bi ovu lepotu približili turistima. U mom kabinetu za iduću godinu kad je reč o inovacijama i novim tehnologijama predvideli smo sredstva za digitalizaciju kulturne baštine. Grad Pirot će takodje moći da učestvuje na tim konkursima. Veoma je važno da tradiciju spojimo sa najnovijim tehnologijama i inovacijama . Ovakvi spomenici kulture su idealno mesto da se tradicija i digitalizacija spoje- rekao je Popović.
Direktorka Zavoda za zaštitu spomenika iz Niša Ljiljana Berić je rekla da je veoma zadovoljna kako Tvrđava izgleda.
– Bilo je jako važno da se ova Tvrđava obnovi, jer nepokretna kulturna dobra i kulturna baština predstavlja jedan neobnovljiv resurs. Kada to jednom nestane više ga ne možete obnoviti. Srećno smo što smo deo ovog projeklta i što smo omogućili Gradu Pirotu da ovo obnavljanje Tvrdjave ne bude samo sebi svrha već da bude u svrhu obogaćenja turističke ponude grada. Srećni smo i zbog toga što očekujemo da se to nastavi u narednom periodu. Posao nije bio laki uz svesrdnu pomoć Grada i izvođača radova, našli smo zajednički jezik i uspeli smo da sve ovo privedemo kraju. Posle rekonstrukcije Tvrđava deluje savršeno – kaže Berićeva.
Pretpostavlja se da je Gornji grad Tvrđave građen u vreme Kneza Lazara u drugoj polovini 14. veka pre Kosovskog boja. U Pirotu ovu tvrđavu zovu Momčilov grad zbog verovanja da je nju gradio vojvoda Momčilo. U zidinama Tvrđave su pored ostalih snimani kadrovi filma “Boj na Kosovu“.
Inovacioni startap centri
„Razgovarali smo sa gradonačelnikom Pirota o budućnosti grada u sferi inovacija i digitalnih tehnologija. Pirot ima odličnu prouzvodnu bazu i odllične tehnologije koje koriste preduzeća koja najveći deo svoje proizvodnje izvoze u svet. Veoma je važno ojačati inovacionu zajednicu u Pirotu. Siguran sam da u narednom periodu kroz inovacione startap centre i podršku inovacionom preduzetništvu i novim tehnlologijama za pametne grradove, Pirot može da postane od lidera ne samo u Srbiji nego i u Evropi, koristeći potencijale koje ima za prekograničnu saradnju i sredstva koja će dobijati iz EU.Važno je da mladi ostanu ovde i ne napuštaju gradove“, rekao je, pored ostalog, Popović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.