Ključni delovi zgrade Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) su biblioteka i arhiv, jer bez njih akademija ne bi mogla da radi, rekao je danas predsednik SANU Vladimir Kostić na svečanosti povodom otvaranja renovirane biblioteke SANU.
Ova zgrada koja nam je data u amanet je nekakav čuvar i treba nam jako puno sredstava da obezbedimo sve što nam je ovaj narod poverio na čuvanje, izjavio je on i dodao da je renovinaranjem biblioteke završena jedna stvar, ali da zgrada SANU zahteva da se uradi još mnogo toga.
U biblioteci, kako je naglasio, ima najmanje akademika, a najviše mladih ljudi koji pokušavaju nešto da saznaju.
SANU nisu samo biblioteka, arhiv ili odeljenja „već svi pripadamo mnogo većoj ideji“, rekao je Kostić.
Procenjeno je da u biblioteci SANU ima oko 1,5 miliona knjiga, časopisa i drugih materijala u štampanoj i elektronskoj formi, izjavio je upravnik biblioteke Miro Vuksanović.
On je podsetio da je „najveća srpska naučna biblioteka“ ustanovljena u novembru 1841. godine, a da je prvih 14 knjiga dobila 14.juna sledeće godine zbog čega je taj datum uzet kao dan biblioteke.
On je najavio da će SANU ove godine pokušati da napiše knjigu o istoriji svoje biblioteke i dodao da će biti povećan broj kompjutera za njene korisnike.
Glumica Stela Ćetković je na svečanosti čitala zapise Ive Andrića, a profesori Marko Josifovski i Nemanja Marjanović su izveli dve muzičke fantazije za violinu i violu dopisnog člana SANU Svetislava Božića.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.