Udruženje za javno zdravlje Srbije, koje okuplja eksperte za javno zdravlje sa instituta, zavoda i katedri Socijalne medicine iz cele zemlje, objavilo je otvoreno pismo ministarki zdravlja Danici Grujičić povodom njene izjave da se zavodi za javno zdravlje “javljaju samo kad nemaju dovoljno novca da podele plate”.
U otvorenom pismu udruženje podseća na nadležnosti instituta i zavoda za javno zdravlje, te upozorova da se delatnost zavoda ne može svesti samo na preventivni rad u domovima zdravlja ili na analizu zemljišta i vode.
Iz udruženja takođe pozivaju Ministarstvo zdravlja da pokrene dijalog sa nosiocima i učesnicima u oblastima delovanja javnog zdravlja.
Pismo, koje je potpisao predsednik udruženja dr Dragoslav Popović, prenosimo u celosti u nastavku.
„Poštovana prof. dr Grujičić,
Prepoznajući Vaš entuzijazam za rešavanje složenih pitanja koja se tiču reforme sistema zdravstvene zaštite Republike Srbije, želimo da razjasnimo eventualne nejasnoće koje su nastale u vezi sa Vašom izjavom u emisiji „Jasno kao dan“ 7. aprila 2023. godine.
U pomenutoj emisiji naveli ste „da moramo da vidimo kakva je uloga naših zavoda za javno zdravlje“ odnosno „oni (zavodi) se jave kada nemaju dovoljno novca da podele plate“.
Kao članovi Udruženja za javno zdravlje Srbije osećamo dužnost da našim sugrađanima pružimo kratak pregled ključnih uloga mreže instituta i zavoda za javno zdravlje koji su od 1924. godine oslonac našeg sistema zdravstvene zaštite.
Nadležnosti mreže instituta i zavoda za javno zdravlje bliže su određene Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, Zakonom o javnom zdravlju i Strategijom o javnom zdravlju u Republici Srbiji 2018-2026. godine. Prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, uloga zavoda za javno zdravlje je da:
1. Prati i analizira zdravstveno stanje stanovništva, higijensko-epidemiološku situaciju i faktore rizika iz životne sredine koji mogu štetno uticati na zdravlje ljudi i o tome izveštava nadležne organe i javnost;
2. Prati i analizira zdravstvene probleme i rizike po zdravlje stanovništva;
3. Predlaže elemente zdravstvene politike, planove i programe namenjene očuvanju i unapređenju zdravlja stanovništva, prati njihovo sprovođenje i vrši njihovu evaluaciju;
4. Vrši informisanje i edukaciju stanovništva za usvajanje zdravih stilova života i sprečavanje i suzbijanje rizičnih ponašanja;
5. Vrši informisanje i edukaciju stanovništva o načinima očuvanja i unapređenja stanja životne sredine, kao i preveniranju štetnog dejstva faktora rizika iz životne sredine;
6. Vrši procenu efikasnosti, dostupnosti i kvaliteta zdravstvene zaštite;
7. Sprovodi sanitarno-higijenski i epidemiološki nadzor i vrši preduzimanje mera u cilju sprečavanja i suzbijanja bolesti, u skladu sa zakonom;
8. Vrši planiranje kadrova u zdravstvenim ustanovama u javnoj svojini;
9. Učestvuje u razvoju integrisanog zdravstvenog informacionog sistema;
10. Vrši istraživanja u oblastima javnog zdravlja;
11. Sarađuje i razvija partnerstvo sa učesnicima u oblasti javnog zdravlja na identifikaciji i rešavanju zdravstvenih problema stanovništva, u skladu sa zakonom;
12. Sprovodi i koordinira aktivnosti javnog zdravlja u kriznim i vanrednim situacijama, u skladu sa zakonom;
13. Obavlja druge poslove, u skladu sa zakonom.
Iz ovoga logično sledi da složena delatnost zavoda teško može da se smesti ‘u okvire zdravstvenih centara gde će se baviti isključivo preventivom sa lekarima opšte prakse’ niti se može redukovati na ‘organizovanje skrininga’ ili ‘analizu zemljišta, tla i vode’ kao što ste naveli u emisiji.
Podsećamo da delatnost javnog zdravlja čini opšti interes građana Republike Srbije i da se ne može vrednovati na identičan način kao što je to slučaj sa sektorom industrije, energetike ili turizma, niti se može prepustiti zakonima tržišta i privatnog kapitala.
U tom svetlu, raduje nas vaša izjava da je delatnost javnog zdravlja ‘još jedan od izazova koji stoje pred Ministarstvom zdravlja, i da je taj izazov učiniti ovu delatnost boljom, efikasnijom i kvalitetnijom.
Pozivamo Ministarstvo zdravlja da pokrene dijalog sa nosiocima i učesnicima u oblastima delovanja javnog zdravlja, a u vezi sa složenim pitanjima koja se tiču unapređenja zakonodavnog okvira, finansiranja, kadriranja i organizacije celokupnog sistema javnog zdravlja.
Još jednom potvrđujemo svoju zainteresovanost da maksimalno doprinesemo tom procesu i načinimo zdravstveni sistem Srbije efikasnijim i otpornijim na aktuelne i buduće javnozdravstvene krize.“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.