Autonomni ženski centar (AŽC) zatražio je danas od ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića da utvrdi odgovornost policijskih službenika u dva slučaja porodičnog nasilja u Pančevu i Smederevu čiji su ishod dva ubistva i jedno teško ranjavanje.
U otvorenom pismu ministru Stefanoviću, AŽC zahteva da – u skladu sa nadležnostima Ministarstva unutrašnjih poslova o nadzoru rada policijskih službenika – ispita odgovornost načelnika policijskih uprava i policijskih zvaničnika koji su postupali po obaveštenjima i krivičnim prijavama u vezi sa dva tragična slučaja nasilja u porodici.
Jedan slučaj, podseća AŽC, završen je ubistvom žene žrtve nasilja u Pančevu, a drugi ubistvom nasilnika koje je počinio srodnik žene žrtve nasilja u Smederevu i teškim ranjavanjem dugogodišnje žrtve nasilja u Smederevu, pred njeno dvoje maloletne dece.
U otvrenom pismu Stefanoviću AŽC naglašava kako „javnost ima pravo da dobije odgovarajuću i potpunu informaciju o odgovornosti načelnika policijskih uprava, koji su dužni da organizuju rad policijskih službenika, u cilju što efikasnije razmene informacija o predmetima i odlučivanju o hitnosti u postupanju“.
„Javnost ima pravo da dobije odgovarajuću i potpunu informaciju o odgovornosti policijskih službenika koji su postupali po prijavama nasilja u porodici u ova tri slučaja“, poručuje ministru Stefanoviću AŽC.
Istiovremeno, Autonomni ženski centar izražava zabrinutost izjavom direktora policije Vladimira Rebića u Jutarnjem programu RTS da policija „u ovom trenutku nema mehanizam“ da prati kada neka osoba prekrši hitnu meru.
„U slučaju ubistva žene u Pančevu, problem nije bio u praćenju da li je lice kome je mera izrečena prekršio meru, već na koji način su postupali policijski službenici nakon što je Sigurna kuća u Pančevu obavestila policijsku stanicu u Pančevu o tome da je mera prekršena“, predočava AŽC ministru Stefanoviću, ukazujući na činjenice koje su prethodile ubistvu u Pančevu.
Između ostalog, AŽC naglašava zabrinutost činjenicom iz saopštenja Osnovnog javnog tužilaštvo u Pančevu kako „u predmetnom slučaju nije bila podneta krivična prijava“, odnosno, da žrtva nasilja prethodno nije želela da podnese krivičnu prijavu.
„Imajući u vidu odredbe Zakonika o krivičnom postupku u kome o postojanju elemenata krivičnog dela koje se goni po službenoj dužnosti odlučuje javno tužilaštvo, a ne žrtva nasilja u porodici, molimo vas da javnost obavestite da li su i na koji način su policijski službenici PS Pančevo vršili konsultacije sa dežurnim javnim tužiocima Osnovnog javnog tužilaštva u Pančevu“, ističe u zahtevu Stefanoviću AŽC.
U slučaju teških posledica kada je jedan građanin rešio da „uzme pravdu“ u svoje ruke kako bi pružio zaštitu svojoj bratanici, žrtvi podričnog nasilja, tražimo da procenite da li su policijski službenici PU Smederevo postupali stručno, savesno, nepristrasno, pravično i bez nepotrebnog odlaganja, posebno vodeći računa o zaštiti oštećenih, odnosno da utvrdite da li je u konkretnim slučajevima bilo elemenata nepravilnog i/ili nesavesnog rada policijskih službenika, ističe AŽC.
Ta organizacija od ministra Stefanovića traži da svim policijskim upravama uputi depešu u kojom će policijskim službenicima biti zabranjeno da pitaju žrtve nasilja u porodici i ostalih krivičnih dela iz Zakona o sprečavanju nasilja u porodici da li želi ili ne želi da podnesu krivičnu prijavu.
Očekuje se da policijski službenici obavezno podnose odgovarajuće prijave po Zakonu o sprečavanju nasilja i da u svemu poštuju standarde Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, navedeno je u otvorenom pismu AŽC ministru Stefanoviću.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.