Nedostatak stručne radne snage u Nemačkoj dostigao je tako dramatične razmere da privredna udruženja procenjuju da je zbog toga samo u ovoj godini nastala šteta od 23 milijarde evra. Nemačka industrijska i trgovinska komora (DIHK) na osnovu ankete sprovedene u 20.000 nemačkih preduzeća saopštila je da privredi trenutno nedostaje 400.

Nedostatak stručne radne snage u Nemačkoj dostigao je tako dramatične razmere da privredna udruženja procenjuju da je zbog toga samo u ovoj godini nastala šteta od 23 milijarde evra. Nemačka industrijska i trgovinska komora (DIHK) na osnovu ankete sprovedene u 20.000 nemačkih preduzeća saopštila je da privredi trenutno nedostaje 400.000 kvalifikovanih ljudi.
DIHK je naglasila da finansijska šteta koja nastaje zbog nedostatka kvalifikovane radne snage znači istovremeno i gubitak privrednog rasta za najmanje jedan odsto. Više od trećine preduzeća bezuspešno pokušava da pronađe odgovarajuće kandidate za upražnjena radna mesta.
Najčešće se bez rezultata traga za inženjerima i stručnjacima iz drugih tehničkih profesija. U industriji nedostaju i kvalifikovani tehničari sa srednjoškolskim obrazovanjem. Poseban problem je to što najviše teškoća imaju upravo preduzeća u branšama koje su najveći nemački izvoznici, a izvoz je jedan od najvažnijih motora nemačkog privrednog rasta.
Tako trenutno 60 odsto preduzeća u oblasti mašinogradnje delimično nije u stanju da popuni upražnjena radna mesta. Isto je i s polovinom firmi u oblasti zdravstvene zaštite i uslužnih delatnosti u oblasti informacione tehnologije. DIHK, između ostalih mera, preporučuje da se škole jače angažuju kako bi među mladima pobudile veće zanimanje za tehniku i prirodne nauke, čime bi se povećao broj ljudi koji završavaju odgovarajuće fakultete.
Najavljeno je i da će sve više preduzeća ubuduće zapošljavati starije ljude da bi premostili probleme vezane za nedostatak radne snage. Već krajem leta privredna udruženja su od savezne vlade zatražila da olakša uslove pod kojima strani stručnjaci mogu da se zapošljavaju ili otvaraju svoja preduzeća u Nemačkoj, ne bi li se time bar donekle „pokrio“ nedostatak radne snage.
Sada, na primer, inženjer sa istoka Evrope ili iz Indije koji želi da se zaposli u Nemačkoj vlastima mora da dokaže da mu je poslodavac obezbedio primanja od čak 85.000 evra godišnje, da bi dobio dozvolu boravka. Oni pak, koji u Nemačkoj žele da započnu biznis, moraju da ulože najmanje 500.000 evra i otvore pet novih radnih mesta kako bi mogli i da ostanu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari