Pacijenti teško dolaze do inovativnih terapija 1Foto: Wavebreak Media LTD / Wavebreak / Profimedia

U Srbiji od raka svake godine oboli 41.000 ljudi, a umre oko 21.000. Ovo su podaci koji su izneti u okviru 60. jubilarne Kancerološke nedelje koja je održana od 29. novembra do 2. decembra u Beogradu, a koja je okupila vodeće lokalne, regionalne i svetske stručnjake koji su kroz interaktivne diskusije preneli svoja znanja i iskustva iz kliničke prakse i ugla pacijenata u oblasti onkologije.

Predsednik Kancerološke nedelje profesor dr Ivan Marković istakao je poseban značaj ove jubilarne, šezdesete godišnjice, jer kako kaže, „sam podatak da je Kancerološka nedelja po prvi put održana još davne 1963. (što je verovatno i najvremešniji onkološki sastanak kako u Evropi tako i u svetu)“ dovoljno govori o njenom kontinuitetu i kvalitetu rada.

Prema njegovim rečima, noviteti iz oblasti onkologije pristižu iz meseca u mesec.

„Onkologiju poslednjih desetak godina menja molekularna biologija, genetika i industrija koja proizvodnjom lekova upravo za takve tumore omogućava bolji ishod za naše pacijente“, rekao je profesor Marković naglašavajući da je „potrebe za razmenom i sticanjem novih informacija i saznanja u dijagnostici lečenja naših pacijenata jednostavno potreba na godišnjem nivou“.

U svetu se otkrivaju nove vrste terapija za maligna oboljenja, ali koliko su inovativni lekovi dostupni pacijentima na našim prostorima svakao svakako je jedno od najvažnijih pitanja.

„Lekovi se dosta brzo prave. Dostupnost za naše pacijente možemo da postignemo jedino ako postoji uska saradnja između nauke, struke, farmaceutskih kompanije i zdravstva“, kaže profesor Marković.

On posebno naglašava važnost preventive.

„Protokoli za rano otkrivanje i pristupanje sprovođenju skrininga najpre za rak dojke, rak grlića materice i karcinom debelog creva postoje. To je jedini način da rak otkrijemo u fazi kada je gotovo nevidljiv i tada možemo da ponudimo izlečenje, a konačni cilj je produženje života i smanjenje smrtnosti kao našeg lošeg statističkog podatka“, istakao je on.

Na skupu kome je prisustvovalo više od 1.000 stručnjaka iz ove oblasti iz 20 zemalja Evrope i sveta govorilo se o najnovijim dostignućima i znanjima iz oblasti onkologije, ali i saradnji udruženja pacijenata i lekara u cilju poboljšanja lečenja i prevencije kanceroloških oboljenja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari