Iako su termini „izdajnik“, „strani plaćenik“ i „špijun“ karakteristični za retoriku aktuelne vlasti, primetno je da se u poslednje vreme koriste sve češće, na šta su juče upozorila novinarska udruženja NUNS i NDNV.
Ona su navela da se ovi izrazi posebno koriste kako bi se oklevetali novinari ili nevladine organizacije, ukazujući na opasnost u koju ovakav javni diskurs može da dovede „targetirane“.
Bojan Pajtić, bivši predsednik DS, ocenjuje za naš list da seme zla koje je posejano devedesetih danas daje plodove više nego ikad.
– Svakog ko se ne slaže sa režimom pokušavaju da zastraše. Svakog ko se usudi da ima svoje mišljenje – nazivaju lopovom, izdajnikom, špijunom. Time neistomišljenike i njihove porodice svesno izlažu opasnosti, znajući da u Srbiji ima dovoljno labilnih ljudi koji će poželeti da lično odbrane Srbiju od „zlih“ i „antisrpski orijentisanih“ novinara, intelektualaca i opozicionara. Prizivaju đavola i ugrožavaju fizičku egzistenciju slobodnih građana ove zemlje – ističe Pajtić za Danas. On dodaje da u srećnim društvima decu uče retorici, dok ih kod nas uče govoru mržnje.
– Tamo je govornički uzor Ciceron, ovde su Šešelj i Vučić – zaključuje Pajtić.
Slaviša Lekić, predsednik NUNS-a, kaže za Danas da nije više reč samo o retorici, već o praksi prepoznavanja neprijatelja u građanima Srbije, sa čim se poslednji put sretali krajem devedesetih. Prema njegovim rečima, ono što su tada radili Vojislav Šešelj i julovci Goran Matić i Ivan Marković, detektovali izdajnike i strane plaćenike, danas bez ikakvog blama kopiraju visoki državni službenici.
– Dopuštam da neko možda ima razumevanja za visokorangiranog špijuna koji targetira remetilački faktor u zemlji, ali mi je neshvatljivo da se onaj koji ga kontroliše, a to je onaj koji kontroliše sve nas, ne samo ne ogradi od takvog opasnog stava, već ga podrži sve tešeći uplašeni narod kako, ipak, „ne bi trebalo da se plaše prikrivenog delovanja spoljnog faktora“ – ističe Lekić. Kaže da se stalno pita da li mu službe dostavljaju bezbednosne procene uticaja takvih izjava na ukupnu atmosferu u društvu „i zašto ne?“.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) smatraju da su izjave funkcionera BIA-e Marka Parezanovića i predsednika Srbije Aleksandra Vučića o tome da u pojedinim medijima, nevladinim organizacijama i opozicionim partijama aktivno deluju strani agenti – izuzetno opasne i da mogu da se čitaju kao ozbiljna pretnja slobodi izražavanja i kritičkoj misli.
– Podsećamo da je Parezanović izjavio da su najveća pretnja Srbiji strani agenti koji deluju u medijima, nevladinim organizacijama i opozicionim strankama, a Vučić je potvrdio navode o delovanju agenata, uz konstataciju da oni „nemaju uticaj u srpskom društvu“ – ističe se u saopštenju. NUNS i NDNV podsećaju da su pojedine organizacije i pojedinci bliski vlasti već pokretali inicijativu da se, po ugledu na ruski model, prave registri „stranih plaćenika“, sa jasnim ciljem da ti registri postanu spiskovi za odstrel.
Relativizacija devedesetih
– Vlast i mediji bliski vlasti poslednjih godina su potpuno revitalizovali retoriku devedesetih, kojom se svako ko iznosi kritički stav proglašava za „stranog agenta“ ili „izdajnika“. U atmosferi promocije mržnje i nasilja, u kojoj živimo, to etiketiranje na najozbiljniji način ugrožava bezbednost prozvanih, navode NUNS i NDNV.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.