Palata sa 18 soba i parkom prodata za 75 dinara 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

List Vreme je na današnji dan pre 80 godina pisao o kraljici arene, Huaniti de la Kruz i njenim koleginicama toreadorkama o zabrani da kroče u arene, dok je list Pravda zabeležio neobičajenu licitaciju, na kojoj je čitava palata sa osamnaest soba i parkom prodata za svega 75 dinara.

Toreadori su zbog smanjenih plata ženama zabranili da se bore sa bikovima u arenama i tako im se osvete, piše na svojim stranama list Vreme.

Palata sa 18 soba i parkom prodata za 75 dinara 2
Foto: Screenshot/ Digitalna.nb.rs

List u Madridu navodi da je „Žena stvorena da rađa, a ne da ubija“. Žene toreadori su bile poznate i privlačile su veliki broj publike.

Jedna od najboljih bila je Huanita de la Kruz, poreklom iz Andaluzije. Krasila ju je neobjašnjiva smelost, siguran pogled i gracioznost kakvu su imali samo najbolji u ovoj profesiji. Ona je 1936. godine obogatila kasu za nekoliko stotina hiljada tadašnjih franaka.

Mnoge su pokušale da joj izađu na megdan, ali uzalud. Huanita je bila nezaustavljiva.

Ambicije toreadorki, na čelu sa andaluzijskom lepoticom i kraljicom arene, obustavljene su, zahvaljujući njihovim muškim kolegama.

Celokupno izdanje može se čitati na sajtu Narodne biblioteke.

U listu Pravda imali smo prilike da pročitamo o Lilian Lorning, dami koja je od svog prijatelja, bogatog američkog fabrikanta, nasledila palatu u Baltimoru.

Palata sa 18 soba i parkom prodata za 75 dinara 3
Foto: Screenshot/ Digitalna.nb.rs

Iako ovo zvuči kao srećna okolnonost, nije bilo tako. Lilian nije koristila tu zgradu, a postojala je mogućnost da će državi morati da plati poreski zaostatak i dug za hipoteku, koji nisu bili plaćeni.

Slučajni prolaznik, jedan učitelj iz provincije, naišao je u momentu kada se održavala licitacija. Pošto se na prethodnim licitacijama nije mogla dostići ni približno odgovarajuća cena za palatu, ona će biti prodata za sumu koja je ponuđena.

Pomenuti učitelj ponudio je jedan i po dolar ( oko 75 dinara) i tako postao vlasnik palate i parka oko nje.

Više o tome možete pročitati na sajtu Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari