Pamflet pod nazivom „Šabac zna“ već u tri navrata oštro kritikuje lokalnu vlast za propadanje Šapca, a u poslednjem “broju” na meti su se našli i šabački mediji: RTV Šabac, „Glas Podrinja“ i „Podrinske“.
Pored konstatacije da u Šapcu vlada „medijski mrak“ na delu su i krajnje lični napadi na ličnosti, pa čak i na decu šabačkih medijskih poslenika.
Istražujući ovaj slučaj direktor „Podrinskih“ Ivan Kovačević ukazuje na to da su tekstove pisali šabački „novinari“, a on je uveren da su „tu svoju ljudsku i profesionalnu sramotu dobro naplatili“. I pride tome, kad već Zakon o informisanju dozvoljava kritičko pisanje na račun javnih ličnosti, onda je nerazumljivo zašto tekstovi nisu potpisani. O svemu ovome svoju reč trebalo bi da daju i nadležni organi, jer je podneta tužba zbog krivičnih dela u oblasti informisanja, štampanja bez impresuma i neovlašćene distribucije. Takođe je oštećena i država jer nije plaćen porez.
U pozadini ovih pamfleta, navodi se u „Podrinskim“, jeste šabački SNS, koje pošto-poto hoće da se domogne vlasti. Tvrde da je pitanju je oko 500.000 evra, “namenjenih kupovini odbornika, medijskoj kampanji preko lozničke TV i zakupom termina na šabačkoj TV As“. Tako su plasirane informacije da je u Šapcu nezaposlenost 25 odsto, da industrijska zona zvrji prazna, da se ne vodi briga o socijalno ugroženima…
Istine radi u Šapcu je prošle godine zaposleno više od 1.200 lica, stopa nezaposlenosti pala je sa 16 na 14 odsto, u industrijskoj zoni desetak stranih i duplo više domaćih kompanija zakupilo je ili će zakupiti placeve…
S druge strane šabački ogranak SNS već godinama je u statusu povereništva, a njime su rukovodili kadrovi iz Koceljeve, Rume, Uba, Klenka. Sastanak Gradskog odbora je napustio i brat predsednika stranke Andrej Vučić, nazivajući atmosferu „pijačarskom“. Kao glavne poluge ovakvog ogranka SNS apostrofiraju se dr Aleksandar Pajić, direktor Medicinske škole, i dr Slobodan Popović, hirurg.
Drugi šabački nedeljnik „Glas Podrinja“, baveći se ovom temom, objavio je i fotografije „distributera“ ovog pamfleta, štampanog u koloru, koji je bacan čak i po trotoarima. U izjavi za ovaj list dr Aleksandar Pajić negira bilo kakvu vezu sa ovim pamfletima, kaže da je samo video prvi broj i da se SNS zalaže za vladavinu prava i da i u medijskoj sferi moraju da se poštuju zakoni. Međutim, i on je na sednicama Gradske skupštine kao i u javnim istupima govorio o „medijskom mraku“ u Šapcu.
Istine radi sednice Gradske skupštine prenose obe šabačke televizije, saopštenja kao i izveštaji sa konferencija SNS i SPS se redovno objavljuju i prate, a dr Pajić je imao intervju u „Podrinskim“, iako SNS duguje ovom listu 300.000 dinara za kampanju tokom lokalnih izbora…
Medijske slobodeO medijskim slobodama u gradu dovoljno govori to da su počasni građani Šapca Olja Bećković i Vukašin Obradović, na TV Šabac svake nedelje je emisija „Necenzurisano“, a ovde su gosti ličnosti koje se retko viđaju na drugim medijima. Podsećanja radi Ivan Kovačević je još 1990. godine pokrenuo prvi privatni list u Šapcu, „Zaslon“, koji je posle šest brojeva zabranjen, „Podrinske“ u ovakvom formatu izlaze skoro deset godina, nedeljnik „Glas Podrinja“ obeležava 73 godine postojanja i rada, a TV Šabac dve decenije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.