Pandemija obeležila povratak u škole i univerzitete širom sveta 1Foto: EPA-EFE/DIVYAKANT SOLANKI

U vreme kada je broj zaraženih virusom korona na globalnom nivou premašio 25 miliona i zebeleženo je preko 846.000 smrtnih slučajeva, deca i mladi širom Evrope i sveta se vraćaju u škole i na fakultete, ali ponovno otvaranje učionica posle višemesečne izolacije i onlajn nastave već otvara mnoga pitanja i stvara nove probleme.

Španija danas otvara većinu škola. Maske će biti obavezne za sve starije od šest godina, a pre početka svakog školskog dana deci i zaposlenima će biti merena temperatura. U nekim školama su čak napravljene privremene učionice na otvorenom, kako bi se došlo do više prostora za nastavu. U nekim delovima Nemačke otvaranje škola je već počelo tokom protekle tri nedelje, ali roditelji često ulažu pritužbe da u školskim autobusima ima previše dece.

S druge strane, u Turskoj će nova školska godina početi u drugačijim okolnostima. Učenici će nastavu pratiti uz pomoć posebne onlajn platforme. Kako navodi Bi-Bi-Si, povratak u učionice bi trebalo da počne od 21. septembra, ali postoji izveštaji da će naknadno biti dodatno odložen.

U Francuskoj se škole danas otvaraju za gotovo 13 miliona mladih, uprkos oštrom porastu broja novozaraženih koji zemlja beleži u poslednje vreme. Međutim, francuski ministar obrazovanja Žan Mišel Blanke je za list Žurnal du dimanš rekao da će neke učionice ostati zatvorene, ali da će ih biti što je manje moguće. Nošenje maski je obavezno za sve starije od 11 godina tokom celog dana, uključujući i nastavnike, i uvedene su određene restriktivne mere u pogledu kretanja i okupljanja.

Rukovodioci škola u Velikoj Britaniji, gde nastava počinje ove nedelje, tvrde da kovid-19 „neke u zemlji primorava da žongliraju između bezbednosti učenika i finansijske sigurnosti“. Dodatni problem predstavlja to što je vladin školski fond za virus korona, koji je oformljen kako bi pokrio dodatne troškove povezane sa pandemijom, zatvoren 21. jula i na zvaničnom sajtu stoji saopštenje da je u planu da bude ponovo otvoren „na jesen“.

– Ne možemo da isplaniramo neke osnovne neophodne stvari, poput obezbeđivanja dovoljno čistačica, zato što ne znamo da li ćemo moći da dobijemo finansijsku pomoć od fonda, rekao je za Gardijan Pol Gosling, direktor jedne osnovne škole u Devonu.

Sjedinjene Države dostigle su cifru od šest miliona zaraženih, preminulo je blizu 200.000 ljudi, a u koledžima i na univerzitetima širom zemlje su zabeležene epidemije nakon što su se studenti vratili u kampuse, zbog čega su neki od njih bili primorani da se vrate na onlajn nastavu. U Hongkongu će nastava početi od kraja septembra, za kada su vlasti najavile popuštanje strogih restriktivnih mera.

Sekretar za obrazovanje Kevin Jeung najavio je da će se povratak u osnovne i srednje škole i vrtiće odvijati postepeno, po fazama, od 23. i 29. septembra. Više od dve trećine roditelja smatraju da njihova deca imaju poteškoća u učenju kod kuće, a rezultati jedne ankete koju je sproveo Univerzitet u Hongkongu pokazali su da oko 70 odsto siromašnijih đaka nema svoje kompjutere, a oko 28 odsto njih nema internet.

U Kini već 15 dana zaredom nije zabeležen nijedan lokalno prenesen novi slučaj zaraze, ali na početku školske godine na snazi su stroge mere, uključujući i pravila kojima se određuje kako stanovnici studentskih i đačkih domova treba da jedu, da se kupaju, kreću i putuju. Učenici u Pekingu, Nanjingu i Šangaju su za Rojters rekli da moraju redovno da predaju detaljne izveštaje o svom kretanju i boravku u kampusu, a ova agencija je imala uvid u dokumenta u kojima se vidi da su na desetine univerziteta kupile sisteme za nadzor „za kontrolu epidemije“ zasnovane na prepoznavanju lica, proveru temperature i praćenje kretanja i kontakata. U Kini ima više od 20 miliona univerzitetskih studenata i većina njih živi u kampusima u zajedničkim sobama, što vlasti navode kao razlog za postavljanje ovakvih tehnoloških sistema za detaljan nadzor i prikupljanje podataka. Međutim, to je izazvalo nelagodu i negodovanje među studentima.

– Odjednom imamo desetine kamera u zgradi u kojoj spavamo, po šest na svakom spratu, rekao je za Rojters jedan student sa Univerziteta u Pekingu koji je želeo da ostane anoniman.

– To je kao kada bi vas neko stalno posmatrao od trenutka kada se probudite pa dok ne krenete da spavate, rekla je studentkinja koja se predstavila kao Mej, pošto je pronašla kamere u svojoj spavaonici kada se vratila u kampus.

U Indiji raste broj zaraženih koronom

Nju Delhi – Indija je zabeležila 78.512 novih slučajeva korona virusa u poslednjih 24 časa čime se nastavlja rast broja zaraženih u toj zemlji. Indija koja ima 1,4 milijarde stanovnika sada ima najbrži rast broja novozaraženih u svetu, sa više od 75.000 novih slučajeva peti dan zaredom.

Ministarstvo zdravlja Indije saopštilo je juče i da je 948 ljudi umrlo u prethodna 24 časa, čime je ukupan broj umrlih porastao na 64.469. Sa novim širenjem zaraze prijavljen broj slučajeva od kada je počela pandemija povećan je na više od 3,6 miliona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari