Patrijarh srpski Irinej i Sveti arhjerejski sinod SPC podržali su inicijativu Udruženja političkh zatvorenika i žrtva komunističkog režima da se u Lisičejem potoku kod „Kraljeve česme“, na mestu jedne od masovnih posleratnih grobnica u Beogradu, podigne spomenik svim žrtvama „revoluconarnog terora“.
Ovo je saopštio sekretar Sinoda protpojerej-stavrofor Savo Jović na skupu podrške podizanju spomenika i uređenju platoa ispred spomen-česme kralju Aleksandru Prvom Ujedinitelju, podignutoj 1936. u tadašnjem beogradskom izletištu Lisičiji potok – na tromeđi Dedinja, Košutnjaka i Rakovice, gde su komunistike vlasti 1944, bez suđenja, streljate više hiljada Beograđana.
Prema podacima Udruženja žrtava komunističkog režima, u Beogradu su nove posleratne vlasti likvidirale između 10 i 12 hljada ljudi, uglavnom civila, dok se u celoj Srbiji, gde ima više 200 masovnih grobnica, broj žrtava veći od 60 hiljada. Organizatori skupa – udruženje žrtvava komunističkog režima, Kraljevina Srbija, „U ime naroda – za slobodnu Srbiju“, Srpska liga, priradnika jugoslovenske vojske u otadžbini i SPO, upozorli su da je „onaj ko je spreman da zaboravi, spreman i da ponovi“, uz poruku da bi podizanje spomenik žrvama komunistićkog režima bilo korak ka nacionalnom pomirenju.
Na skupu je pročitana poruka prestolonaslednika* Aleksandra Karađorđevića, a okupljenim Beograđanima obratili su se član Krunskog saveta Kraljevskog doma Karađorđević akademik Matija Bećković i predsednik Udruženje žrtava komunsitičkog režima Slobodan Đurić. Prema rečima akademika Bećkovića, „zemlja se neće smiriti, dok se ovi ljudi lišeni života i smrti ne sahrane, a to do danas nije uradila jedno slobodna Srbija, jer ovaih mesta u Evropi više nema“. Slobodan Đurić rekao je da gradske vlasti već više od osam godina izbegavaju da daju lokaciju za spomenik žrtvama komunističkog režima, iako je Beograd pun takvih masovnih grobnica, od Kalemegdana do Lisičijeg potoka i drugih delova grada.
Skupu, koji je obezbeđivala policija, a u jednom trenutku sniman je i sa drona, prisustvovali su od javnih ličnost: knjeginja Jelisaveta Karađorđević, članovi Krunskih tela Dragomir Acović, Predrag Marković i Zoran Živanović, istoričari Srđan Cvetković, Bojan Dimitrijević i Nemanja Dević, kao i Leon Kojen, Boško Čolak – Antić, Dragoslav Bokan, predstanici organizatora.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.