Francuski predsednik Nikola Sarkozi i američki kolega Barak Obama juče su se posredstvom video-linka dogovarali o zajedničkom stavu kako prevazići globalnu finansijsku krizu, uoči sastanka dvadeset ekonomski najmoćnijih zemalja sveta (G-20) 2. aprila u Londonu. Vašington smatra da je neophodno podstaći proizvodnju i potrošnju korišćenjem budžetskih sredstava i da EU treba, pre svega, one najmoćnije države, da povećaju izdvajanja za tu namenu kao što čini SAD.

 Amerika je namenila pet odsto svog bruto nacionalnog proizvoda u tu svrhu. EU, prvenstveno Nemačka i Francuska, smatraju da je neophodno reformisati finansijski sistem, pre svega uvođenjem njegove kontrole.

Iako su Nemačka i Francuska većviše puta, poslednjih dana, isticale da nisu spremne da izdvoje dodatna sredstva poreskih obveznika kao pomoćprivredi u teškoćama, ima se utisak da su spremne da u poslednjem trenutku ipak unekoliko popuste. Predsednik Sarkozi, prilikom posete Sen-Kantenu na severu zemlje pre dva dana, najavio je nove mere u cilju prevazilaženja finansijske i ekonomske krize. I predsednik Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Francuz Dominik Štros-Kan, traži da EU učini dodatne finansijske napore u cilju prevazilaženja krize i postizanja dogovota u Londonu. U svakom slučaju rezultat razgovora predsednika SAD i Francuske će se tek videti na sastanku 2. aprila u Londonu.

Predsednik francuske vlade Fransoa Fijon smatra da je sastanak G-20 vrlo značajan za prevazilaženje krize, jer je pre svega to kriza poverenja. „Ako ne postignemo dogovor ili ako dođemo samo do nekakvog minimalnog sporazuma, biće to ekstremno negativan signal poslat građanima i finansijskom tržištu. U Londonu moramo da postignemo konkretne dogovore koji će dati rezultate“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari