Decentralizacija, debeogradizacija i ravnomerni regionalni razvoj samo su neki od procesa koje političke stranke najčešće pominju kao preduslov da bi Srbija zaslužila status stabilne, moderne demokratske države. Od 165 opština u Srbiji, čak 72 neće imati svoje predstavnike u novom sazivu parlamenta, dok je stranačkim predstavnicima iz Beograda pripalo čak 76 poslaničkih mesta.
Decentralizacija, debeogradizacija i ravnomerni regionalni razvoj samo su neki od procesa koje političke stranke najčešće pominju kao preduslov da bi Srbija zaslužila status stabilne, moderne demokratske države. Od 165 opština u Srbiji, čak 72 neće imati svoje predstavnike u novom sazivu parlamenta, dok je stranačkim predstavnicima iz Beograda pripalo čak 76 poslaničkih mesta. Osim manjih opština, među „zaobiđenim“ lokalnim samoupravama su i važni regionalni centri i sedišta okruga poput Pirota, Bora, Prokuplja, Priboja, Gornjeg Milanovca, Sjenice…
U Boru, Pirotu i Prokuplju najviše glasača SRS i DS
Od uvođenja višestranačja Bor, Pirot i Prokuplje, sedišta Borskog, Pirotskog i Topličkog okruga, prvi put nemaju nijednog narodnog poslanika. Na januarskim parlamentarnim izborima u Boru, u kojem je od upisanih 46. 786 birača glasalo 25.073, najviše glasova osvojila je SRS – 8.653, odnosno 35 odsto. Slede DS sa 5.667 glasova (23 odsto), G17 Plus – 2.321 (9,4), koalicija DSS-NS sa 2.208 glasova (9), SPS – 1.414 glasova (5, 73), Koalicija oko LDP sa 1.155 glasova (4,7 procenata) itd.
U Pirotu je zabeležen gotovo identičan redosled. Od ukupno 51. 381 birača glasalo je 33.224, a SRS je dobila 10.063 glasova (31 odsto). Slede DS sa 8,243 glasova (25,34), DSS – NS – 3.181 (9,78), G17 – 2.838 (8,72), SPS – 2.061 (6,33), Koalicija okupljena oko LDP sa 1.169 glasova (3,6 procenata) itd.
U Prokuplju, od 39. 692 birača, glasalo je 27. 208. SRS je osvojila 7. 938 glasova (29), DS – 7. 890 (29), DSS-NS – 3. 599 (13), G17 3. 075 glasova (11), SPS -1. 461 glasa (5), Koalicija oko LDP – 564 glasa (2 odsto) itd.
Teritorijalna raspodela poslaničkih mandata zavisi od stranačkih organa, u skladu sa diskrecionim pravom političkih partija da odluče ko će sa liste kandidata ući u parlament. Stručnjaci ukazuju da takva praksa jeste u skladu s domaćim zakonima, ali i da je suprotna praksi parlamentarizma.
Međutim, neki analitičari smatraju da je dobro to što poslanički mandati pripadaju strankama. Direktor Centra za proučavanje alternativa Milan Nikolić kaže za Danas da je trenutno za Srbiju korisno da političke partije budu vlasnici mandata, „jer bi poslanici u suprotnom prodavali svoja poslanička mesta tajkunima“.
Pirot je ovoga puta ostao bez svog predstavnika u najvišem predstavničkom telu države, što se nije desilo od uvođenja višestranačja u Srbiji. Bivši poslanik DS iz Pirota Tomislav G. Panajotović koji je dva puta dobio poslanički mandat kaže za Danas da je nepravedno to što pirotska opština nema nijednog predstavnika u parlamentu, iako je na proteklim parlamentarnim izborima za SRS glasalo 28, a za DS 25 odsto Piroćanaca.
– Opština koja ima više od 70.000 stanovnika ostaće bez svog predstavnika u Skupštini najverovatnije zbog nedovoljno preciznih kriterijuma prilikom određivanja ko će biti poslanik – smatra Panajotović.
On podseća da je 2003. pirotski DOS izgubio na lokalnim izborima i da bi to mogao da bude jedan od razloga da centrala DS, ali i drugih stranaka demokratske orijentacije, „previdi“ Piroćance prilikom raspodele mandata. Panajotović ocenjuje da će izostanak predstavnika Pirota u parlamentu Srbije indirektno uticati da razvoj opštine bude sporiji. Kako kaže, Pirot se u poslednje dve-tri godine oslanjao uglavnom na donacije iz Evropske agencije za rekonstrukciju i Vlade Srbije.
– Iako poslanici praktično ne utiču na poboljšanje pozicije opštine iz koje dolaze, ne treba zanemariti njihov uticaj u lobiranju za interese svoje sredine – zaključuje Panajotović.
Bor, centar Borskog okruga i opština sa 46.786 glasača takođe nema svog predstavnika u Skupštini, iako su u prethodnom sazivu parlamenta imali dva poslanika.
– Ustav sada predviđa da se ne može istovremeno vršiti izvršna funkcija i biti poslanik, tako da nisam mogao da se kandidujem – objašnjava za naš list predsednik opštine Bor Branislav Rankić (SRS).
U prethodnom sazivu Skupštine Srbije, Prokuplje je imalo tri poslanika, kao središte Topličkog okruga i grad koji ima 39. 692 glasača. Sada, u novom sazivu, neće imati predstavnika. Branislav Džipković (DSS), predsednik Skupštine opštine smatra da je Prokuplje trebalo da dobije poslaničko mesto, jer je od uvođenja višestranačja uvek imalo poslanike.
Parlament neće imati ni predstavnika iz Šida što za sekretara Opštine Ljubicu Slavnić „nije ništa čudno“.
– Pretpostavljam da je reč o nekim unutarpartijskim dogovorima. Nejasni su kriterijumi za podelu mandata, pa mi je teško da o tome donesem sud. Niti mi smeta niti mi ne smeta pošto ne znam dovoljno o tome – izjavila je za Danas Slavnićeva.
Položaj Priboja, blizina državne granice i značaj Fabrike automobila Priboj za Zlatiborski okrug osnovni su razlozi zbog kojih je ova opština zaslužila da ima predstavnika u najvišem predstavničkom telu, smatra načelnik opštinske uprave Priboja Šefket Mulaosmanović (SDP). On napominje da je gubitkom poslaničkog mesta napravljena velika šteta za ovu opštinu.
Ćuprija, jedna od najvećih opština Pomoravskog okruga, ima 30.830 glasača i nije dobila poslaničko mesto u parlamentu. Predsednik opštine Ljubomir Marić (DSS) kaže da mu je žao što njegova opština nema poslanika, jer su imali dva „odlična“ kandidata iz DSS i DS.
– Imamo dobru saradnju sa svim opštinama Pomoravskog okruga i sa Jagodinom kao centrom, tako da se kod nas neće osetiti nedostatak predstavnika u Skupštini – naglašava Marić.
Predsednik opštine Bogatić Radenko Petrić (SPS) smatra da je potrebno zakonski urediti da kandidat sa najviše glasova na izborima dobije i poslaničko mesto. Opština Bogatić se nalazi u Mačvanskom okrugu i ima 26.082 glasača i neće imati svog predstavnika u parlamentu. To će svakako negativno uticati na razvoj opštine Bogatić, ocenjuje Petrić.
Iako Gornji Milanovac nije središte Moravičkog okruga, ova opština ima 40.667 glasača i takođe je ostala bez predstavnika u Skupštini. Međutim, predsednik ove opštine Dušan Đurović (DSS) nije hteo da komentariše za naš list dodeljivanje poslaničkih mandata, rekavši da je njemu bitan samo rezultat parlamentarnih izbora. Z. Panić, J. Diković, I.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.