Nevladina organizacija „Partneri Srbija“ saopštila je da analiza nacrta zakona o pravosuđu pokazuje da unapredđenje transparentnosti rada pravosuđa nije visoko na lestvici prioriteta reforme pravosudnog sistema i da se javnost u radu pravosudnih organa predviđa samo načelno.
Iz te organizacije su naveli da je danas održana još jedna javna rasprava na kojoj su predlagači zakona i članovi radnih grupa imali uglavnom reči hvale za nacrte zakona, međutim učesnici javne rasprave imali su zamerke posebno u domenu uticaja izvršne vlasti na izbor sudija i tužilaca, kao i buduću samostalnost u radu sudija i tužilaca.
Partneri Srbija izneli su niz primedbi, između ostalog da dostupnost i kvalitet informacija zavisi od volje pojedinaca, da nedostaju osobe koje bi se unutar sudova bavile isključivo komunikacijom sa javnošću, da komunikaciona strategija nije obavezujući pravni akt, niti je u praksi dovela na bilo koji način do sistemskog unapređenja prakse sudova u oblasti transparentnosti, da nije uvek moguće prisustvovati sednicama Visokog saveta sudstva ili Visokog saveta tužilaca čak i kada je to zakonima dopušteno.
„Zbog svega navedenog smatramo neophodnim da u nacrte zakona budu unete odredbe koje bi na detaljniji način propisivale obaveze u pogledu transparentnosti pravosudnih organa kao i sankcije za nepoštovanje ovih odredbi“, navedeno je u saopštenju.
Javna rasprava u vezi sa setom nacrta zakona o pravosuđu je u toku i traje do 15. januara 2023. godine.
Prevashodni cilj donošenja novih zakona je usklađivanje sa izmenama Ustava iz februara 2022. godine, odnosno da se pravosudnim organima obezbedi veća nezavisnost i unapredi njihov položaj.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.