Pašalić: Novinare treba zaštiti i Ustavom 1Zoran Pašalić Foto: Medija centar

Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je danas na međunarodnoj konferenciji „Glasna Pištaljka: Uzbunjivači i novinari protiv korupcije“ da je sloboda medija sloboda svakog novinara pojedinačno i da za to društvo treba da se bori.

Ako imate novinare koji su u lošem ekonomskom položaju, ako su diskriminisani za osnovne stvari ako ne mogu ni kredite da dobiju, o kakvoj slobodi medija mi onda da govorimo, naglasio je Pašalić drugog dana međunarodne konferencije „Glasna Pištaljka: Uzbunjivači i novinari protiv korupcije“.

Pašalić  je istakao i da smatra da bi novinari morali biti prepoznati i u Ustavu i da zaštita njihovih prava treba da bude prepoznata u najvišem pravnom aktu. 

“Novinari raspolažu informacijama i moraju biti dovoljno zaštićeni da mogu da ih iznesu“, rekao je Pašalić i dodao da će se institucija Zaštitnika građana boriti za „novu platformu za zaštitu novinara, platformu za one koji se bore za pravovremeno, istinito i objektivno informisanje“.

Na današnjoj konferenciji govorila je i  kolumnistkinja „Nedeljnika“ i nekadašnja predsednica Udruženja novinara Srbije (UNS) Ljiljana Smajlović koja je rekla da je ostavku na mesto urednice u „Politici“ dala zbog neslaganja sa rukovodstvom koje je „zaustavljalo novinare i govorilo im da su im tekstovi loši i da su uznemirili određene ljude“.

– Kao predsednica UNS-a borila sam se da ukažem da novinari u većini slučajeva imaju visoko obrazovanje, a zarađuju kao vozači autobusa. Zapanjila sam se koliko građani nisu bili na našoj strani. Mi gubimo bitku za srca i umove naših građana i to ohrabruje vlast i ljude koji kontrolišu sredstva, izjavila je Smajlović.

Ona je navela da vlast često koristi novinare u političkom ratu, ali i da novinari koriste svoje medijske kuće kao zaštitu.

Urednica Centra Šorenstin na Harvardu Deniz-Mari Ordvjej istakla je da „država kontroliše pristup informacijama, ljudima i procesima, ali da je posao novinara da se sa time izbori“.

– Kao novinarka nikada nisam želela da imam kontrolu nad tim informacijama ili ljudima, već samo da imam mogućnost da ih saopštim javnosti, rekla je Ordvej.

Na panelu „Novinari i vlast: Ko koga kontroliše“ slobodna novinarka iz Bugarske Diljana Gajtandžijeva rekla je da je „novinarstvo oružje, jednako moćno koliko i konvencionalno“.

Vlast i političari ovo oružje često koriste kao svoje, ali ono se može okrenuti protiv njih, tako da je uvek pitanje ko koga kontroliše, rekla je Gajtandžijeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari