Međunarodni dan porodice, 15. maj, Srbija ove godine obeležava u vreme epidemije virusa Kovid-19 tokom koje je još jednom dokazan značaj porodice za psihološki, socijalni i ekonomski opstanak i delovanje pojedinca u kriznim situacijama, ocenjeno je iz kabineta Zaštitnika građana.
Kako navode u saopštenju, pokazani su određeni nedostaci sistemskog delovanja po pitanju obezbeđivanja funkcionalnosti porodica koje imaju članove sa smetnjama u razvoju, onih koje se suočavaju sa siromaštvom, različitim vidovima nasilja i društvene isključenosti, kao i onih koje pripadaju najosetljivijim društvenim grupama.
Podsećaju da Zaštitnik građana Zoran Pašalić od početka svog mandata 2017. godine ukazuje na težak položaj najosetljivijih društvenih grupa, pre svih porodica sa decom sa smetnjama u razvoju i sa invaliditetom.
Pašalić ističe neusklađenost odredbe Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom kojom je propisano da se pravo na naknadu zarade za vreme odsustva sa rada zbog posebne nege deteta ne može ostvariti za dete za koje je ostvareno pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica.
Zaposlene žene, preduzetnice, poljoprivrednice i žene koje obavljaju privremene i povremene poslove nisu u jednakom pravnom položaju prilikom ostvarivanja prava na naknadu zarade nakon rođenja i nege deteta, što pogađa celu porodicu, na šta je Pašalić skretao pažnju još tokom pripreme ovog zakona.
Zaštitnik građana ponovo je apelovao na neophodnost usvajanja izmena i dopuna Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom kako bi ovi nedostaci bili uklonjeni.
„I dalje su prisutni i nedostaci koji onemogućavaju puno ostvarivanje prava po osnovu trudnoće, rođenja i nege deteta na šta godinama ukazujemo. Iako su još 2013. godine upućene preporuke zbog propusta u postupanju organa vlasti u situacijama kada poslodavac ne izvršava zakonsku obavezu obračuna i isplaćivanja naknade zarade porodilji, zbog novih pritužbi na slične probleme pokrenuli smo postupke u kojima su utvrđeni sistemski nedostaci i pojedinačni propusti u radu nadležnih organa“, navodi se u saopštenju Zaštitnika građana i dodaje da je zbog toga Pašalić ponovo uputio preporuke nadležnim organima 2018. godine, po kojima su ti organi delimično postupili.
Pašalić ukazuje i na ozbiljan problem porodičnog i partnerskog nasilja sa kojim se najčešće suočavaju žene, deca i starije osobe, uprkos napretku u međusektorskoj saradnji i razmeni informacija između nadležnih organa ostvarenog nakon usvajanja Zakona o sprečavanju nasilja u porodici.
Briga o najstarijim članovima porodice, pre svega u očuvanju njihovog zdravlja i što dužeg životnog veka, od izrazitog značaja je za negovanje kolektivnog pamćenja, podseća Pašalić, između ostalog i zbog toga, što njihovim preranim odlaskom gubimo stožere temeljnih vrednosti našeg društva koje prenosimo na potomke.
S obzirom da Međunarodni dan porodice ističe važnost ove zajednice kao osnovnog elementa svakog društva, Pašalić apeluje na nadležne organe da deluju u korist porodice donošenjem odluka koje će obezbediti bolji standard i kvalitet porodičnog života, bez obzira na to kojoj socijalnoj kategoriji porodica pripada.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.