Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je za RTS da su izbeglice iz ratnih područja dobrodošle u Srbiju, te da naša zemlja ima veliko iskustvo sa njima, ali da je potrebno ispuniti sve obaveze prognanima koji nisu bliski našem mentalitetu.
Zoran Pašalić, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekao je da je potrebno posebno obratiti pažnju na zbrinjavanje izbeglice iz ratnih područja, koje nisu bliske našem mentalitetu.
„Potrebno je prilagoditi se, naći interakciju sa njima da bi shvatili da su ovde dobrodošli i ispuniti obaveze prema njima“, kaže Pašalić, dodajući da malo njih traži azil, te da se dugo zadržavaju, kao i da im treba omogućiti dostojanstven život.
„Srbija je jedna od zemalja koja ima veliko iskustvo u Evropi sa izbeglicama jer to traje od početka devedesetih godina. Empatija koja postoji prema ljudima koji su izgubili dom i porodicu je izražena, što i osećaju“, ukazuje Pašalić.
Prema njegovim rečima, ne treba isticati slučajeve gde postoji problem sa izbeglicama kao pravilo, jer su to izuzeci.
Govoreći o nasilju prema starijima, Pašalić naveo je da je najveći problem što se ne prijavljuje, pa ni komšije i rodbina koje mu svedoče.
„Deca nisu svedoci, već žrtve“
Ističe i da su deca koja prisustvuju nasilju u porodici traumatizovana, kao i da kasnije usvajaju model ponašanja žrtve ili nasilnika.
„Važno je da se deca ne viktimizuju, posmatrajući nasilje, kao i da ne uspostave jedan od ova dva modela. Suština je da ne treba posmatrati decu kao svedoke, već kao žrtve“, naglašava Pašalić.
Na pitanje koliko smo se kao društvo promenili posle tragedije u OŠ „Vladislav Ribnikar“, Pašalić kaže da više postavljamo pitanje da li će se ponoviti, nego da li smo razumeli i koji su uzroci masovnog ubistva.
„Treba raditi mnogo više na tome da se tragedija ne ponovi, posebno na uzrocima gde se desila“, zaključuje ombudsman Zoran Pašalić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.