„Deca ulice najranjiviji su i pravno nevidljiv deo našeg društva, a njihova prava su višestruko ugrožena – počev od bezbednosti do prava na obrazovanje i zdravstvenu zaštitu“, izjavio je zaštitnik građana Zoran Pašalić.
„U rešavanje tih problema, koji su za decu ulice egzistencijalno važni, mora se uključiti čitavo društvo, jer je to jedini način da za njih izgradimo bezbedno i humano okruženje, istakao je Pašalić u saopštenju povodom 12. aprila, Međunarodnog dana dece koja žive i rade na ulici.
Izveštaji, koje je Zaštitnik građana izradio u prethodnom periodu, pokazuju da su deca, uključena u život i rad na ulici, često seksualno i radno eksploatisana, žrtve su nasilja i diskriminacije, najčešće žive u ekstremnom siromaštvu, u neformalnim naseljima, često bez pristupa tekućoj vodi i struji, u velikom broju slučajeva bez ličnih dokumenata i pristupa institucijama.
“Deca ulice isključena su iz sistema obrazovanja ili im je otežan pristup školovanju, nemaju pristup uslugama i merama zdravstvene i socijalne zaštite i zaštite od nasilja, zlostavljanja, zanemarivanja i eksploatacije”, navodi se u saopštenju.
Takođe se dodaje da Zakon o javnom redu i miru ne prepoznaje decu koja su gurnuta u dečje prosjačenje, dečju prostituciju i najgore oblike dečjeg rada kao žrtve zlostavljanja i iskorišćavanja, već ih tretira kao počinioce prekršaja i propisuje njihovu odgovornost ukoliko su dostigli uzrast prekršajne odgovornosti.
Zaštitnik građana poručio je da se problemi dece ulice mogu rešiti samo odgovarajućom međusektorskom saradnjom nadležnih državnih organa i institucija i poziva nadležne da tom problemu posvete posebnu pažnju i obezbede da i deca ulice, kao i sva deca, imaju mogućnost da ostvare prava grantovana Ustavom i zakonima.
Međunarodni dan dece uključene u život i/ili rad na ulici obeležava se od 2011. godine u više od 130 zemalja sveta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.