Razvoj demokratskih društava koja u potpunosti teže ostvarivanju ljudskih i manjinskih prava, neodvojivo je povezan sa osvajanjem sloboda, uključujući i medijske.
Demokratija i jake institucije ne mogu postojati bez slobodnih i odgovornih medija, kao i ostvarivanja prava građana na informisanje, poručio je povodom Svetskog dana slobode medija zaštitnik građana Zoran Pašalić.
Pritisci na medije su, upozorava Pašalić, i dalje prisutni i vidljivi na različite načine, često i kroz direktne napade na novinare. Tokom prošle godine, prema podacima novinskih udruženja, zabeležena su 92 napada na novinare, a u prva četiri meseca ove godine čak 30, među kojima dva fizička napada, šest verbalnih pretnji i 22 pritiska.
Novinari u svojim obraćanjima Zaštitniku građana ističu da su, pored pritisaka izloženi i neprimerenom ophođenju od strane organa javne vlasti, upozoravaju da neretko rade bez ugovora i zagarantovanih zarada, ali i da im se onemogućava sindikalno organizovanje. Takav položaj novinara i medija, ističe Pašalić, utiče na urušavanje medijskih sloboda i novinarske profesije, a pravo na informisanje građana čini teško ostvarivim.
Zaštitnik građana poziva sve društvene i državne aktere i organizacije, posebno nosioce političkih i javnih funkcija da se uzdrže od svakog oblika pritiska na medije, njihovu uređivačku politiku i novinare, a medije da razvijaju princip odgovornog i nepristrasnog novinarstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.