Zaštitnik građana Zoran Pašalić danas je povodom obeležavanja Svetskog dana mentalnog zdravlja, ukazao da je u u uslovima pandemije kovid-19 više nego ikada važno ulaganje u prevenciju mentalnih poremećaja, pogotovo kod dece i mladih, kojima usluge zaštite mentalnog zdravlja moraju biti jednako dostupne i kvalitetne.
Pašalić je ukazao i na potrebu formiranja centara za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici, uz obezbeđivanje potrebnih resursa radi prevencije, unapređenja i posthospitalnog lečenja pacijenata u zajednici, saopšteno je iz kancelarije zaštitnika.
On je istakao i značaj saradnje i partnerstva vladinog i nevladinog sektora, povezivanje stručnjaka i institucija na lokalnom nivou na promociji mentalnog zdravlja i borbi protiv stigmatizacije.
Zaštitnik je podsetio da je neophodno bez odlaganja razviti mrežu službi za zaštitu mentalnog zdravlja u zajednici koje će pružati sveobuhvatnu zaštitu mentalnog zdravlja, uz najmanje moguće restrikcije i što bliže porodici.
Neophodno je, smatra on, kadrovski osnažiti specijalizovane službe pri zdravstvenim ustanovama, obezbediti kontinuiranu edukaciju zaposlenih u oblasti mentalnog zdravlja, stalno raditi na podizanju svesti o značaju mentalnog zdravlja i dodatno ulagati u reforme u oblasti mentalnog zdravlja u pravcu poštovanja ljudskih prava i tretmana u skladu sa principima savremene psihijatrije.
U saopštenju se podseća da je zaštitnik u obavljanju poslova Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture od početka ove godine posetio Specijalnu bolnicu za psihijatrijske bolesti „Kovin“, Službu za psihijatriju Opšte bolnice u Leskovcu, Kliniku za psihijatriju i Centar za zaštitu mentalnog zdravlja Kliničkog centra u Nišu.
U izveštajima iz poseta, zaštitnik je ukazao i na potrebu da se intenziviraju aktivnosti na deinstitucionalizaciji u smislu napuštanja prakse dugoročnog smeštanja pacijenata u bolnicama, kao i potrebu uspostavljanja vaninstitucionalnog zbrinjavanja i podrške u zajednici osobama sa mentalnim smetnjama i njihovim porodicama u cilju omogućavanja života i lečenja u zajednici.
Zaštitnik građana pohvalio je uspostavljanje Nacionalne telefonske linije za pružanje psihosocijalne podrške građanima kojima je potrebna. Broj telefona je 0800 309 309, kao i posebni telefoni Instituta za mentalno zdravlje: 063 7298260 – za mlade i roditelje dece do 18 godina i 063 1751150 – za osobe starije od 18 godina.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.