Pat pozicija u novopazarskoj Opštoj bolnici: Doktorka Ćeranić opet u ordinaciji 1Lejla Ćeranić Foto: Irfan Ličina

Opšta bolnica u Novom Pazaru, polako, iz kovid sistema prelazi u ne-kovid režim. Prema informacijama iz Gradskog štaba za vanredne situacije, na bolničkom lečenju se nalazi još šest pacijenata i svi su na Infektivnom odeljenju.

Nema preminulih, niti priključenih na veštački sistem disanja, niti transportovanih u veće zdravstvene centre. Situacija je, sada, stvarno pod kontrolom.

Da se ova zdravstvena ustanova vraća u stari sistem rada, pokazuju, na više mesta, u bolničkom krugu poređane boce od kiseonika, a iza novog internističkog bloka na desetine izbačenih kreveta sa dušecima. „Prži“ ih sunce i šibaju kiše. Očigledno da u bolnici imaju preča posla od smeštanja opreme u magacinske prostore.

Proteklih desetak dana bile su podignute tenzije. Glas nezadovoljstva, zbog svega što se događalo u junu, kada je grad zahvatila epidemija korona virusa, podiglo je 37 specijalista i supspecijalista. Oni su pismo i peticiju uputili predsedniku i premijerki Srbije, Aleksandru Vučiću i Ani Brnabić, i ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru. Zatražili su smenu v.d. direktora Opšte bolnice Meha Mahmutovića i njegovih najbližih saradnika i uvođenje reda u bolnici. Jedni drugima su odgovarali konferencijom na konferenciju za novinare.

Nezadovoljni lekari su, prvi put, izneli podatke, koji su, do tada, bili „strogo čuvana tajna“. Menadžment je to, u obraćanju odabranim novinarima, ocenio kao „osvetu loših đaka“, pa su u odbranu svojih argumenata potegli i privatne detalje. Razmena optužbi je završena otvorenim pismom Mahmutoviću i njegovim saradnicima, u kojem im je postavljeno pitanje zašto su, u junu, informacijama obmanuli premijerku Brnabić i ministra Lončara.

Lekari koji su podigli glas protiv Mahmutovića i nereda u bolnici, čekaju od državnih zvaničnika reakciju na pismo i peticiju. Kažu da imaju razumevanja za aktuelnu situaciju u zemlji, ali traže najpogodniji način da ih neko, od troje zvaničnika, primi na razgovor. Razmišlja se i o „internacionalizaciji“ ovog problema, odnosno o informisanju stranih ambasada u Srbiji o situaciji u novopazarskom zdravstvu, koje se raspalo u junskoj epidemiji.

Pat pozicija u novopazarskoj Opštoj bolnici: Doktorka Ćeranić opet u ordinaciji 2
Foto: Senad Župljanin

Novo je što je inicijativa građana svoje proteste sa popodnevnog „prenela“ na prepodnevno okupljanje ispred upravne zgrade Opšte bolnice.

Njihovi zahtevi su isti: Mahmutovićeva smena, istina o broju obolelih i umrlih i sudbina donacija. Novo je i što se, posle dvonedeljnog odmora, na posao vratila doktorka Lejla Ćeranić, infektološkinja.

Njen povratak na posao, u ponedeljak, trebalo je da znači i povratak na mesto v.d. načelnice Infektivnog odeljenja. Ona je na tom mestu bila od 29. juna do 5. avgusta, kada je Mahmutović doneo odluku o suspendovanju odluke o njenom imenovanju za v.d. načelnika.

U „odluci o odluci“ nema obrazloženja, niti pravne pouke, kako inače stoji u takvim dokumentima, već na kraju stoji da odluka stupa na snagu danom uručenja.

Kada su dokument i informacija dospeli u javnost Mahmutović je to negirao i rekao da je istina „da je Ćeranićeva tražila odmor, pa je na njeno mesto imenovana Binela Mavrić, jedini specijalista koji može da je zameni i imenovana je dok je dr Lejla na godišnjem odmoru, koji će trajati 15 dana. Ovo je standardna procedura i kada se Ćeranićeva vrati sa odmora biće vraćena na funkciju“.

Od ponedeljka, doktorka Ćeranić je u svojoj lekarskoj ordinaciji. Normalno radi svoj smenski rad. Kratko je prokomentarisala da nije očekivala drugačiji ishod, ali i da je to njeno „minorno u odnosu na nesređeno stanje u Opštoj bolnici“, zbog čega su ona i njene kolege podigle glas i zatražile pomoć najviših državnih funkcionera.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari