Patrijarh Irinej: Čuvajmo se teških reči 1Patrijarh Irinej Foto: Beta

Smatramo da je jedan od bitnih preduslova za rešenje problema na Kosovu i Metohiji izgradnja društva zasnovanog na vladavini prava, u kome ljudi različitog porekla mogu da žive u miru, uz punu zaštitu i poštovanje svačijeg verskog, kulturnog i narodnog identiteta, poručio je u božićnoj poslanici patrijarh srpski Irinej.

Govoriti o trajnijem rešenju problema na Kosovu i Metohiji bez uvažavanja ovih preduslova značilo bi prihvatiti ratno i poratno etničko čišćenje i otimačinu kao svršen čin i odbaciti sve vrednosti na kojima, bar načelno, počiva hrišćanska Evropa, ali i čitav svet, ocenio je poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC).

Sve što zahtevamo za našu braću i sestre na Kosovu i Metohiji, rekao je patrijarh Irinej, spremni smo da pružimo i pružamo i svim narodima koji žive ili na Kosovu i Metohiji ili u drugim krajevima Srbije. Irinej dodaje da ta sloboda za srpski narod i za sve druge nije moguća u samoproglašenoj lažnoj državi Kosovo, objavljeno je na sajtu SPC.

To najbolje dokazuju događaji naših dana: varvarsko lišavanje srpskog naroda na Kosovu i u Metohiji namirnica, lekova i drugih stvari neophodnih za život uvođenjem već zloglasnih taksi, stalne pretnje, hapšenja i mnogo šta drugo, a najnovije je osnivanje takozvane kosovske vojske, u cilju daljeg zastrašivanja i konačnog izgona svih Srba, kako onih južno od Ibra tako i onih severno od te srpske reke, upozorio je patrijarh. Pozdravljamo našu braću i sestre na Kosovu i Metohiji u njihovim naporima da opstanu i ostanu na zavetnoj srpskoj zemlji, rečima koje Hristos upućuje Svojim sledbenicima kroz vekove: „Ne boj se, malo stado!“, poručio je patrijarh.

Irinej je u poslanici maglasio da je za SPC pitanje Kosova i Metohije pitanje opstanka naroda, sveštenstva, monaštva i, naročito, drevnih svetinja. Naše svetinje nisu samo kulturno-istorijski spomenici, već imaju dublji smisao postojanja, prvenstveno kao mesta liturgijskog sabiranja naroda, i to ne samo onog sa Kosova i Metohije, već i iz svih krajeva Srbije i sveta gde Srbi žive, predočio je patrijarh. Sa pastirskom brigom i odgovornošću pozivamo našu braću i sestre u Makedoniji koji su u raskolu da, u duhu Hristove ljubavi, shvate da je autokefalija isključivo crkvena institucija i da ona treba da doprinosi napretku i učvršćivanju jedinstva među pomesnim pravoslavnim crkvama, istakao je Irinej. Ukoliko bi se, po logici ovoga sveta, autokefalija shvatala na drugačiji način, kao element državne suverenosti, nacionalne posebnosti ili odvajanja, onda ona ne doprinosi jedinstvu i izgrađivanju Crkve već podstiče samodovoljnost i samoživost, postaje i ona, paradoksalno, hula na Duha Svetoga, naveo je poglavar SPC.

Isti poziv, dodao je on, upućujemo i onima koji govore o nekakvoj „Crnogorskoj Crkvi“, koji ostaju slepi kod očiju jer ne vide drevnu Mitropoliju crnogorsko-primorsku. Oni zaboravljaju da spasenje nije uslovljeno izjašnjavanjem ko je Srbin, a ko Crnogorac. Iskušenje je isto kao i u nama bliskoj i bratskoj Ukrajini, smatra patrijarh Irinej, gde takođe ostrašćeni šovinisti-rusofobi, predvođeni korumpiranim političarima, uz „asistenciju“ unijata i uz nekanonsko saučesništvo Carigradske patrijaršije, produbiše i proširiše postojeće raskole i ozbiljno ugroziše jedinstvo pravoslavlja u celini. Irinej ističe da se radost darovanog spasenja zajedno može doživeti samo kroz međusobno praštanje i izmirenje. Duboko žaleći i saosećajući sa srpskim i svim ostalim žrtvama nesrećnih ratova na prostoru Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, molimo se novorođenom Bogomladencu, Darodavcu svakog mira, da se mir konačno useli u naša srca, da oprostimo jedni drugima, jer je i Gospod oprostio nama sagrešenja naša, rekao je patrijarh.

Sve vas, deco naša duhovna, pozivamo na međusobno razumevanje, ljubav i praštanje. Čuvajmo se teških i neoprezno izgovorenih reči, imajući na umu da društveno okruženje u kome živimo stvaramo upravo rečima, apelovao je patrijarh. Blage reči leče, gruba reč povređuje, a rane od reči često su grublje i od fizičkih rana, ocenio je on. Isticanje jevanđelskih temelja pravoslavne vere nikada nije suvišno jer smo svi skloni da, gotovo neprimetno, u veru unosimo sopstvene stavove. Naročito lako se to dešava sa sudovima i stavovima sveta i vremena u kome živimo, ocenio je poglavar SPC.

Sa ovim mislima o blagodarnosti, zajednici i jedinstvu kao daru Duha Svetog najavljujemo vam, draga naša duhovna deco, nastupajuću 2019. godinu u kojoj proslavljamo veliki jubilej naše Crkve – osamsto godina od dobijanja autokefalije, rekao je poglavar SPC. Blagodareći Gospodu na ovome danu, u kome, po rečima svetog Romana Slatkopojca,“djeva rađa Nadsuštnoga, a zemlja pećinu nudi Nepristupnom; anđeli i pastiri zajedno slave, a mudraci putuju u društvu zvezde; radi nas se kao malo dete rodi prevečni Bog“, javljamo svetu veliku radost i sve vas pozdravljamo sveradosnim božićnim pozdravom: Mir Božji – Hristos se rodi! Srećna i Bogom blagoslovena nastupajuća Nova 2019. godina, poručio je patrijarh Irinej.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari