Poglavar SPC patrijarh srpski Irinej odbio je zvaničan zahtev 14 arhijereja za sazivanje vanrednog Sabora, nezvanično saznaje Danas u visokim crkvenim izvorima.
U manastiru Žiča, gde je u nedelju počela višednevna proslava osam vekova samostalnosti SPC, okupilo se 45 od 53 episkopa u SPC, uključujući i one koji su u penziji i na saborskim zasedanjma učestvuju samo po pozivu.
U pojedinim crkvenim krugovima se i pre okupljanja u Žiči spekulisalo da bi proslava jubileja mogla da se pretvori u vanredno zasedanje Sabora zbog stanja u Crkvi, koje se dodatno zaoštrilo zbog prošlonedeljne odluke Svetog arhijerejskog sinoda da predsednika Srbije Aleksandra Vučića odlikuje najvišim crkvenim odlikovanjem – Ordenom Svetog Save Prvog reda. Iako su u vreme pokojnog patrijarha Pavla za sazivanje vanrednog sabora bila dovoljna tri zahteva, njegovom nasledniku, kako se spekuliše u vrhu SPC, nije dovoljna takoreći ni trećina aktivnog sastava saborskog tela.
U izvorima bliskim Sinodu nezvanično se komentariše da je „crkvena vlada“ proslavu jubileja iskoristila za odlaganje jesenjeg Sabora koji je trebalo da bude posvećen crkvenoj prosveti. Ova tema je dodatno opterećena poslednjih meseci sinodskom odlukom o smeni dvojice predavača Bogoslovskog fakulteta Beogradskog univerziteta – episkopa zapadnoameričkog Maksima (Vasiljevića) sa mesta redovnog profesora i docenta Marka Vilotića.
Iako je patrijarh Irinej u prepisci sa episkopom bivšim zahumsko-hercegovačkim Atanasijem (Jevtićem) negirao da iza smene stoji njegov imenjak u „crkvenoj vladi“ i portparol SPC vladika bački Irinej (Bulović), ovog vladiku deo episkopa smatra glavnim „sinodskim kuvarom“, čiji su prsti navodno upleteni i u dodelu odlikovanja Vučiću.
Pojedini crkveni krugovi procenjuju da obojici sinodskih Irineja, kao i predsedniku Republike trenutno odgovara da se Sabor ne sastane do maja 2020, jer je pred Vučićem zadatak Zapada da do idućeg proleća potpiše pravno obavezujući sporazum sa vlastima samoproglašene kosovske države. Na KiM, koje je u programu centralne proslave jubileja SPC, juče se nije pojavio nijedan od Irineja.
Patrijarh zvanično „zbog godina“, nezvanično zato što se navodno nazimio u Žiči, pa se vratio u Beograd da se pripremi za večerašnju svečanu akademiju u Centru „Sava“, na kome bi osim Vučića crkvena odlikovanja trebalo da prime i njegov generalni sekretar Nikola Selaković, srpski ministar finansija Siniša Mali i predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik. Takođe se spekuliše i da vladika bački tokom proslave izbegava svaku priliku, osim liturgije u Žiči, da se nađe u društvu sa ostalom braćom arhijerejima.
– Ne može patrijarh da odlučuje o Saboru, nego to radi Sinod, iako patrijarh njime predsedava. Sinod saziva Sabor u redovno i vanredno zasedanje, ali nema diskreciono pravo na osnovu kog bi odlučio da Sabor ne može da se sazove dva puta godišnje, jer čitav niz kanona, koji čine osnov svakog crkvenog prava, obavezuju da se godišnje održe najmanje dva sabora arhijereja. U istoriji Crkve postoje kanoni koji previđaju, ali samo kao izuzetak i to u vanrednim okolnostima i ratnim prilikama, da se sabor sastane samo jednom tokom godine. To se u SPC pretvorilo u praksu, jer Sinod uzurpira vlast i daje sebi za pravo da odlučuje da li će se sabor zasedati – kaže za Danas Zoran Čvorović, profesor istorije prava na Pravnom fakultetu u Kragujevcu.
On napominje da se istoričari u pogledu tumačenja kanona o sazivanju sabora dele u dve grupe – one koji smatraju da sabor mora najmanje dva puta godišnje da zaseda i one koji tvrde da je dovoljno jedanput.
– Po pravilu, oni koji su za dva saborska zasedanja u praksi su bili branitelji autonomije Crkve u odnosu na državu, dok je ova druga grupa Crkvu podređivala državi, kao što sada radi i Sinod SPC. Uporno oglušivanje Sinoda na zahteve za sazivanje Sabora nema uporište u kanonima nego u vlasti. Ako stvari budu stajale tako da se Sinod oglušava o zahteve braće arhijereja, onda to otvora pitanje da li njegovi članovi rade u interesu svetovnih vlasti, kojima ne odgovara bojkot, narod na ulici, a ni saborovanje episkopa – naglašava profesor Čvorović.
Mitropolit Amfilohije: Vučić je privremen kao i svi predsednici i nije predsednik svih Srba u svetu
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije (Radović) izjavio je juče u Pećkoj Patrijaršiji da on lično, a i dobar deo srpskih arhijereja, nije zadovoljan odukom Sinoda da se Vučiću dodeli Orden Svetog Save i da smatraju da centralna proslava jubileja SPC nije bila prilika za tako nešto.
„Na ovoj proslavi prisutno je sve ono što sjedinjuje i objedinjuje, a Vučić, koji je momentalno predsednik Srbije, privremen je kao i svi predsednici, nije predsednik svih Srba u svetu. Crkva nije ograničena samo na Srbiju u današnjim granicama, ona je žiža srpskog naroda u čitavom svetu. Sabor kao takav ne može da se partijski orijentiše“, rekao je mitropolit Amfilohije.
Na pitanje da li će biti vanrednog Sabora, on je odgovorio da je „dobar deo episkopa još na majskom Saboru predložio da se uz jubilarno saborovanje održi i jesenje saborsko zasedanje koje bi bilo posvećeno prosveti“.
Prema mitropolitovim rečima, da se od maja do danas nakupilo još „životnih tema koje su za Sabor“, zbog čega je jedan broj episkopa predložio da se centralna proslava jubileja pretvori u vanredni Sabor, ali da se još ne zna šta će biti.
Ko dodeljuje Orden Svetog Save
– Kandidate za crkvena odlikovanja predlažu episkopi i patrijarh. To važi i javne ličnosti. Dodeljivanje Ordena Svetog Save Prvog Reda definisano je posebnom Uredbom SPC, koja nije dostupna javnosti. To je u patrijarhovoj nadležnosti, ali on nije slobodan u odlučivanju, odluka mora da bude zasnovana na Uredbi i kriterijumima – kaže Zoran Čvorović.
Na KiM samo jedan „sinodalac“
Na KiM juče je stiglo nešto više od polovine arhijereja SPC koji su se okupili na nedeljnoj svečanoj liturgiji u Žiči. Među njima je samo jedan član Sinoda – mitropolit dabro-bosanski Hrizostom (Jević). Prema programu proslave jubileja, oni bi trebalo da obiđu manastire Pećka Patrijaršija i Visoki Dečani. U Pećkoj Patrijaršiji juče su ih dočekali egzarh Pećkog trona mitropolit Amfilohije i episkop raško-prizrenski Teodosije (Šibalić). Sinoć je trebalo da prisustvuju večernjoj službi u Dečanima, a sutra ujutru liturgiji koju će služiti mitropolit Amfilohije u Pećkoj Patrijaršiji. Proslava se nastavlja sutra uveče svečanom akademijom u Centru Sava.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.