Nastavak suđenja direktoru nekadašnjeg Eparhijskog centra „Rade Neimar“ Eparhije raško-prizrenske Predragu Subotičkom, odgovornom arhitekti Jeleni Šubarević, raščinjenom i iz SPC isključenom episkopu raško-prizrenskom Artemiju (Radosavljeviću) i raščinjenom protosinđelu Simeonu (Dejanu Vilovskom), kome se sudi u odsustvu, danas nije nastavljeno zato što se svedok Milan Adrić, načelnik Odeljenja za opšte i pravne poslove Srpske patrijaršije, nije pojavio na pretresu u Višem sudu u Beogradu.
Prema rečima predsednika sudskog veća Marine Anđelković, Andrić joj se javio pola sata pre današnjeg pretresa, zakazanog još 7. juna, sa opravdanjem da mu je poglavar SPC patrijarh Irinej „dao neodložan zadatak, a on je jedini pravnik u Patrijaršiji“. Andrić je, kako je objasnila Marina Anđelković, najavio da će se pojaviti pred sudom na sledećem pretresu 1. februara i da će dostaviti pisano opravdanje za današnji izostanak.
Advokati odbrane tražili su od predsednika sudskog veća da se „zvanično zabeleži“ da oni nisu ti koji odugovlače proces kako im se stalno spočitava“. Milan Andrić se do sada više puta nije odazivao na sudske pozive i pretila mu je novčana kazna od 80.000 dinara da se nije pojavio na prošlom ročitu održanom 31. oktobra.
Sudija Marina Anđelković je tada odbila zahtev branilaca za izuzeće Milana Andrića kao svedoka zato što je 2010. kao pravni zastupnik oštećene strane ispitivao okrivljene, koji se terete za zloupotrebu položaja i materijalnu štetu nanetu ERP. Andrić je 31. oktobra dao pravna tumačenja unutrašnjih pravila rada SPC, ali nije mogao da precizira koja je verzija crkvenog Ustava na snazi, zbog čestih izmena. On je danas trebalo da odgovara na pitanja sudskog veća i advokata odbrane okrivljenih.
Zbog sporog napredovanja u procesu, sudija Anđelković je juče, pored ranije zakazanih pretresa početkom februara i marta, odredila i nove termine 19. aprila i 31. maja.
Registratori bez dokaza
U javnosti se nedavno pojavilo pismo episkopa bivšeg mileševskog Filareta patrijarhu Irineju i Sinodu SPC u kome „poslednji put traži obećanu potpunu rehabilitaciju“, pozivajući se na presudu Višeg suda povodom neistinitih pisanja štampe i još nekih vladika o njegovim navodnim malverzacijama i proneverama. U ovom pismu vladika Filaret u više navrata pominje i slučaj vladike Artemija, tvrdeći da iza svih nekanonskih smena u SPC od kad je na njeno čelo došao patrijarh Irinej, stoji Ambasada SAD u Srbiji i tadašnja vlast. Između ostalog, vladika Filaret, opisuje da su na sednicu Sabora kad je odlučivao o vladiki Artemiju „sekretari doneli 30 registratora kao podršku optužnici o njegovom kriminalu, koji su posle izrečene kazne odneti u sobu vladike osječko-poljskog i baranjskog Lukijana, gde su bačeni između njegovog kreveta i prozora, na patos“. Vladika Filaret navodi da su on, pokojni vladika Lukijan i Nikanor banatski otvorili te registratore, ali da u njima nigde nije bilo reči o vladici Artemiju, već samo nekakvi bezvezni dopisi i računi“. On takođe tvrdi da je o tome, još za života vladike Lukijana, 2015. upoznao patrijarha Irineja, tadašnjeg episkopa zvorničko-tuzlanskog Hrisostoma i sadašnjeg episkopa raško-prizrenskog Teodosija, ali da tim povodom ništa nije preduzeto. U slučaju vladike Georgija, kog je Sabor SPC uklonio iz eparhije kanadske, kanadski sud je odbacio tužbu koja je protiv njega podignuta zbog navodnih pronevera.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.