Projekat obuke socijalnih radnika za rad sa LGBT osobama i njihovim porodicama je prvi takav na nacionalnom nivou u Srbiji, izjavila je danas direktor Kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade Srbije Suzana Paunović na otvaranju zvaršne konferencije o tom projektu.
Ona je rekla da je cilj projekta da se u društvu stvori razumevanje i tolerancija prema LGBT populaciji, dodajući da je obuka zaposlenih u centrima socijalne zaštite sprovedena u nekim lokalnim samoupravama, u kojim se zaposleni ranije nisu sretali sa znanjima stečenim tokom ove obuke.
Probabli smo da pre svega uključimo mlade da bi razvili svest o potrebi za tolerancijom prema različitosti, rekla je Paunović.
Ona je objasnila da su obučavani profesionalci u sistemu socijalne zaštite, jer se ljudi sa problemima prvo obraćaju centrima za socijalni rad.
Hteli smo da profesionalncima u tim centrima pružimo dovoljno znanja i veština da znaju kako da adekvatno reaguju i pruže podršku pripadnicima LGBT zajednice, rekla je ona.
Direktor pokrajinskog zavoda za socijalnu zaštitu Tatijana Grnčarski je kazala da je sprovedena obuka vrlo značajna za unapređenje kvaliteta rada zaposlenih u centrima za socijalnu zaštitu, dodajući da je rad sa manjima, uključujući LGBT populaciju, izuzetno značajan.
Tokom formalnog obrazovanja dobijamo vrlo malo saznanja o radu sa manjinama, a LGBT populacija se samo spominje, a ovim treninzima socijalni radnici saznaju kako da promene pristup u pružanju podrške LGBT osobama i njihovim porodicama, rekla je Grnčarski.
Sistem socijalne zaštite je odabran upravo zato što ima mandat da radi sa porodicama i adolescentima, a udruženje „Duga“ je program obuke pokrenulo radi pružanja što kvalitetnijih usluga LGBT osobama, izjavio je predsednik „Duge“ Aleksandar Prica.
U svakom gradu u Srbiji sada posle obuke imamo po jednog socijalnog radnika, jednog pravnika i jednog psihologa, obučene da pruže odgovarajuću podršku porodicama LGBT osoba, rekao je on i kao uspeh naveo to što posle sprovedene obuke nijedno dete nije izmešteno iz porodice zbog problema.
Upitan o problemima sa kojima se LGBT osobe susreću kada se obrate sistemu socijalne zaštite, on je rekao da ne može da kaže da su LGBT osobe imale velikih problema, ali je napomenuo da postoji strah od diskriminacije. LGBT osobe se plaše kada treba da se obrate Ministarstvu unutrašnjih poslova, centrima socijalne zaštite ili Ministarstvu zdravlja i mi ovom obukom to menjamo, rekao je Prica.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.