Paunović: EK nam skreće pažnju da dosledno primenujemo regulativu 1Foto: Kancelarija za ljudska i manjinska prava

U godišnjem izveštaju Evropske komisije o Srbiji za 2018. posebno su istaknute pozitivne promene u domenu ekonomije, dok je u oblastima slobode medija, vladavine prava i borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije Srbija pokazala „sporiji napredak“, ali ne i da nije bilo opipljivih rezultata ili nazadovanja.

To je rekla direktorka vladine Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović odgovarajući na pitanja građana na Fejsbuk stranici Danasa, u okviru rubrike Intervju na mreži.

Ona je dodala da EK u izveštaju ocenjuje da je napredak u oblasti pravosuđa postignut naročito smanjenjem broja zaostalih predmeta starih slučajeva izvršenja i uspostavljanjem mera za harmonizaciju sudske prakse, ali da je potrebno nastaviti rad na izmeni ustavnog i zakonodavnog okvira za dalje unapređenje nazavisnosti pravosuđa.

„EK takođe ukazuje da je u Srbiji uspostavljen pravni okvir za zaštitu ljudskih prava, ali skreće pažnju da je potrebno isti dosledno primenjivati. U oblasti slobode izražavanja EK ukazuje da je potrebno ojačati nezavisna i regulatorna tela. Takođe je apostrofirano da je Srbija članica osam do devet međunarodnih ugovora o ljudskim pravima i da redovno izveštava o njihovom sprovođenju“, napomenula je Paunović.

Na komentar da se u Srbiji svakodnevno „flagrantno krše ljudska i manjinska prava“ i da se ljudi diskriminišu na svim osnovama“, Paunović je uzvratila da se ne slaže sa takvim tvrdnjama, budući da izveštaji međunarodnih organizacija za zaštitu ljudskih prava pokazuju suprotno.

Ipak, svesna je da postoje mnogobrojni problemi sa kojima se građani svakodnevno suočavaju.

„Ono što jeste evidentno, a što je problem u svim zemljama, su slučajevi diskriminacije, slučajevi porodičnog nasilja sa tragičnim ishodom, problemi osoba sa invaliditetom, starijih“, istakla je ona.

Za pitanje zaštite ljudskih prava i iskorenjivanje diskriminacije kaže da su kontinuirani procesi „koji iziskuju vreme i kapacitete svih aktera u društvu, ne samo predstavnika vlasti“.

Iako su, kako je kazala, neka od ljudskih prava trenutno ugroženija od drugih, u Srbiji postoji razvijen normativni okvir, kao i sistemi zaštite na svim nivoima. Kao krucijalnu preventivnu meru kršenja i zloupotrebe ljudskih prava ističe edukaciju, a tome dodaje i procedure za žalbe i mehanizme ranog upozoravanja.

RTS će titlovati na jezike nacionalnih manjina

Suzana Paunović je, govoreći o zastupljenosti programa nacionalnih manjina na javnim servisima, najavila da će, prema informacijama nadležnih, RTS pokušati da titluje sadržaj na jezike nacionalnih manjina i na taj način im omogući veću dostupnost informacija.

https://www.facebook.com/www.danas.rs/photos/a.401114090073963/994818447370188/?type=3&theater

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari