To što Srbija povremeno održava vojne vežbe sa Rusijom mi ne vidimo kao problem. Svaka država ima pravo da odlučuje sa kim želi da sarađuje.
Mi ne posmatramo odnos između NATO, Rusije i Srbije kao takmičenje. Ne nadmećemo se za naklonost Srbije, već pokušavamo da ostvarimo pozitivan odnos. U tom smislu, vaše učešće u vojnim vežbama sa Rusijom, mi posmatramo kao vaš napor da ostvarite dobar odnos sa državom sa kojom vas vezuju tradicionalne veze. Za NATO to ne predstavlja ozbiljan uzrok zabrinutosti – kaže u razgovoru za Danas general Petr Pavel, predsedavajući Vojnog komiteta NATO.
Ovaj stav „drugog čoveka NATO“, kako mediji kolokvijalno oslovljavaju generala Pavela, ne odstupa značajno od stavova koji već duže vreme dolaze iz Brisela. Ipak, razumevanje koji NATO zvaničnici pokazuju za odnos Beograda i Moskve, deluje kontradiktorno kada se uporedi sa izjavama istih ljudi kada govore samo o Rusiji.
*Vi lično ste u ranijim intervjuima nazvali Rusiju „izvorom zabrinutosti“?
– To se ne menja. Mi takođe imamo odnos sa Rusijom i trudimo se da on bude utemeljen na uzajamnom poverenju, transparentnosti i reciprocitetu. Naša briga počinje kada Rusija pređe linije međunarodnih zakona. To je slučaj sa aneksijom Krima, dokazanim uplitanjem u izborne procese drugih zemljama ili namernim širenjem lažnih vesti. Takođe, zabrinjava nas i kada čujemo ruske lidere da govore o novom naoružanju. Takvi postupci mogu voditi eskalaciji tenzija, a naša namera je upravo suprotna. Mi nastojimo da smanjimo tenzije.
*A da li bi zabrinulo NATO ukoliko bi Srbija dodelila diplomatski status osoblju Ruskog humanitarnog centra u Nišu?
– Ne mogu da zamislim kako bi to bio izvor zabrinutosti. Pogotovo ne u vojnom smislu. Ne mogu da govorim za politički deo saveta. U svakom slučaju, Srbija je suverena zemlja i šta god da odlučite, to je vaša odluka. Kada je reč o humanitarnim centrima, ukoliko oni doprinose unapređenju humanitarne pomoći ljudima koji su pogođeni elementarnim nepogodama, onda oni služe zajedničkoj svrsi. Ja lično ne vidim nikakav problem sa diplomatskim statusom.
*Koja je budućnost misije KFOR? Da li bismo mogli da vidimo NATO trupe kako napuštaju Kosovo u doglednoj budućnosti?
– O tome će odlučivati političari. Mogli smo da čujemo lidere koji govore o uslovima na terenu. Jednom kada se proceni da su bezbednosni uslovi na Kosovu takvi da može da se govori o redukciji misije KFOR, takav predlog će se naći na stolu. U ovom trenutku, takav predlog nije na stolu. Ne razmatramo smanjenje broja vojnika u skorijoj budućnosti.
*Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić nedavno je izjavio da bi „trebalo suditi onima koji su 1999. godine naredili i izveli bombardovanje Srbije, jer su počinili zločin nad narodom Srbije“. Da li takve izjave utiču na odnos između Srbije i NATO?
– Ja bih 1999. godinu nazvao neuralgičnom tačkom naših odnosa. Za mene kao vojnika, to je istorijska činjenica koju mogu da analiziraju istoričari i političari. Kao vojnik, nastojim da gledam u prošlost da bih izvukao pouke za budućnost. U tom smislu, moja poseta i razgovori o saradnji služe uspostavljanju međusobnog razumevanja i poverenja između nas. Kada govorim o lekcijama, za mene je najbolja lekcija, ne samo iz tog perioda već i iz niza drugih konflikata, je da vojno rešenje mora da se koristi samo kao poslednja opcija. Ukoliko se nađemo u situaciji koja nalaže otvaranje tog perioda verujem da će biti procenjivan na pošten način. Takođe, ukoliko postoje razlozi da se bilo kome sudi, verujem da će se ti procesi temeljiti na zakonitim procedurama.
Otvorena vrata
*Kako vidite odnos Srbija i NATO kroz deset godina?
Nemam kristalnu kuglu, ali sam siguran da će se oni temeljiti na interesima Srbije. NATO je otvoren za proširenje članstva u budućnosti. Stoga, kad god države u Evropi ispune postavljene kriterijume, pokažu da dele zajedničke vrednosti i iskažu interesovanje, naša vrata su otvorena. Sve zavisi od toga gde bi Srbija želela da ide. Ukoliko vaša zemlja preferira odnos partnerstva, nama je to prihvatljivo. Opet, ako Srbija u jednom trenutku odluči da želi da postane član, svakako će naići na dobru volju sa naše strane.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.