Pavićević: Problemi na FPN mogu da nastanu nakon 1. oktobra, kada staroj upravi ističe mandat 1foto (BETAPHOTO/MEDIJA CENTAR BEOGRAD/MO)

Profesor na Fakultetu političkih nauka (FPN) u Beogradu i poslanik Zeleno-levog fronta (ZLF) Đorđe Pavićević ocenio je danas da sporenje oko izbora profesora Slaviše Orlovića na mesto dekana ne utiče previše na rad tog fakulteta, ali da problem može da nastane nakon 1. oktobra, kada staroj Upravi ističe mandat.

Pavićević je za televiziju N1 rekao da je problem nastao jer je sednica Saveta FPN-a, na kojoj treba da se odluči o izboru dekana i izborima za nove članove, zakazana nakon početka školske godine.

„Prosto nastaje taj period, kada mi ne znamo šta se dešava 1. oktobra, kada jednoj upravi ističe mandat, a druga po našem mišljenju nije izabrana. Prosto ta odluka Saveta (o izboru Orlovića za dekana), koja je potpisana, nije legalna na mnogo načina“, dodao je Pavićević.

Naveo je da se može dogoditi da se 1. oktobra ne zna ko će potpisivati odluke u ime Fakulteta, kao i plate i račune, ali dodao da ne očekuje da će neko biti „toliko neodgovoran da dovede fakultet u takvu situaciju da ne može da funkcioniše“, navodeći da bi to moglo imati ozbiljne posledice.

„Verujem i da je kolektiv dovoljno zreo da reaguje u takvoj situaciji i da ne dopusti da neka rešenja budu nametnuta i da na neki način radimo u atmosferi koja nije dostojna rada u akademskoj zajednici“, kazao je on.

Govoreći tvrdnje Orlovića o tome da su studentski protesti u junu protiv njegovog izbora organizovani od strane političara, Pavićević navodi da je poziv bio javan i da su sigurno na protest došli i neki ljudi koji nisu vezani za FPN.

„Ali ako on proziva mene, Biljanu Đorđević, Luku Petrovića, mi smo prosto zaposleni na FPN i to je naše radno mesto. Ne vidim zašto javnost ne bi bila zainteresovana za takvu vrstu slučaja i zašto ne bi želeli da takve prakse uklone sa fakulteta“, dodao je on.

Odbacio je i navode da postoje „regrutni centri“ ZLF na tom fakultetu i naveo da, ako postoje neki regrutni centri, da ih ima Srpska napredna stranka (SNS) koja je imala svoju studentsku organizaciju.

„To je samo njegov pokušaj da ne odgovori na pitanja da li misli da je legalno izabran na mesto dekana, s obzirom i da prodekani iz njegovog tima ne smatraju da nisu legalno izabrani, kao i na sva svedočenja studentkinja (o seksualnom uznemiravanju od strane Orlovića), kojih ima mnogo, da li one lažu ili ih je neko instruirao da lažu, ili se tu radi o nečemu drugom“, naveo je Pavićević.

Osvrnuo i na izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da je zakon koji je opozicija sastavila o zabrani iskopavanja litijuma i bora „imbecilan, nepismen i glup“, navodeći da je zakon napisan u više koraka i da predstavlja kompromis opozicionih stranaka, ali da je „daleko od toga da je imbecilan“.

„Ja bih predsedniku, njegovoj stranci (SNS) i poslanicima koji sede u skupštini poručio da ga isprave, da podnesu amandmane, da vidimo da li će oni biti manje imbecilni i da vidimo u stvari da li oni imaju želju da zaustave projekat Jadar ili ne“, kazao je Pavićević.

Poenta zakona je, kako je kazao, da projekat Jadar bude zaustavljen, kao i vlast koja bi želela da „različitim manipulacijama dovede do sprovođenja projekta“ koji je, po oceni opozicije, visoko rizičan.

Govoreći o tome što se u zakonu ne pominje trajna zabrana iskopavanja litijuma, Pavićević je naveo da se zakonom ništa ne može regulisati trajno, jer zakon važi dok se ne donese drugi zakon.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari