Povodom obeležavanja Veka borbe za ženska ljudska prava, Ministarstvo rada i socijalne politike – Uprava za rodnu ravnopravnost, u saradnji sa listom Danas, uz finansijsku podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj i Evropske unije, upoznaje tokom meseca marta javnost sa osnovnim principima rodne ravnopravnosti.


Na Četvrtoj svetskoj konferenciji o ženama, septembra 1995. godine, u Pekingu, nakon dekade UN posvećene borbi za ženska ljudska prava, usvojeni su Pekinška deklaracija i Platforma za akciju.

Deklaraciju su potpisale sve vlade učesnice konferencije (SRJ, u čijem sastavu je tada bila Srbija, koja je u to vreme bila pod sankcijama i nije imala pravo učešća; učestvovale su samo članice nevladinih organizacija na Forumu NGO koji je pratio tok konferencije i čije su članice lobirale za prihvatanje čitavog seta ženskih ljudskih prava promovisanih Pekinškom deklaracijom i Platformom za akciju). Osnovni smisao Pekinške deklaracije je unapređivanje „ciljeva jednakosti, razvoja mira u korist svih žena u svetu i u interesu čovečanstva u celini“.

Platforma za akciju se bavi pre svega otklanjanjem prepreka za ravnopravno učešće žena u ekonomskom, kulturnom i političkom odlučivanju, kao i za ostvarivanje jednakih prava žena i muškaraca u privatnom i javnom životu.

Strateški zadaci Platforme fokusirani su na: smanjenje ženskog siromaštva, školovanje i stručno osposobljavanje žena, unapređivanje zdravlja žena, eliminaciju nasilja nad ženama, zaštitu žena u područjima pod oružanim sukobima, ekonomsku ravnopravnost u privrednim delatnostima, podršku ženama da osvoje položaje odlučivanja, kao i na razvijanje mehanizama za poboljšanje položaja žena, zaštitu ženskih ljudskih prava, afirmaciju žena u medijima, uvažavanje uloge žena u zaštiti okoline. Posebna pažnja posvećena je ženskoj deci i zaštiti njihovih prava.

Uz obavezu razvijanja institucionalnih mehanizama rodne ravnopravnosti države potpisnice su se obavezale da će budžetski pratiti akcije za poboljšanje položaja žena i afirmaciju prava žena.

Za sprovođenje Platforme za akciju nadležne su vlade, državne i javne institucije, ali i nevladine organizacije, kao i organizacije civilnog društva. Njene odredbe sprovode se na nacionalnom i međunarodnom nivou.

Uređuje: Vesna Jarić

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari