Istraživanje Biroa za društvena istraživanja (BIRODI), koje se sprovodi kao onlajn anketa „Život u vreme i posle kovida 19“, za sada pokazuje da su građani u najvećoj meri nezadovoljni zbog nemogućnost da ostvare svoja prava, zatim ograničene dostupnosti lekova i pomagala, kao i zbog političke i ekonomske zloupotrebe epidemije.
Na drugoj strani, anketirani građani zadovoljni su količinom informacija o kovidu 19, načinom na koji građani ispunjavaju svoje obaveze ali i solidarnošću među ljudima.
Od kada je uvedeno vanredno stanje 15. marta, država je da bi zaustavila širenje korona virusa uvela niz ograničenja, uključujući pre svega zabranu kretanja starijima od 65 godina, policijski čas koji radnim danima traje od pet popodne do pet ujutru, a vikendom od subote u 13 časova do ponedeljka u 5. S obzirom na te mere, polovina ispitanika istraživanja odgovara da je nezadovoljna ostvarivanjem svojih prava.
Među njima dominiraju stariji od 65 godina, zatim ispitanici koji imaju doktorsko ili magistarsko obrazovanje, kao i osobe koje žive u Beogradu i na jugu Srbije.
Kada se pogleda kako građani ocenjuju mere stručnog tima, većina ih opisuje uglavnom pozitivno. Onih koji ih vide kao negativne je 19 odsto i među njima ponovo preovlađuju prethodno pomenute grupe, odnosno stariji sugrađani, osobe sa visokim obrazovanjem, i stanovnici Beograda i juga Srbije.
Pored (ne)mogućnosti da ostvare prava, polovina ispitanika nezadovoljna je političkim i ekonomskim zloupotrebama kovida 19, i to mahom oni koji imaju visoko obrazovanje.
Uglavnom negativnu ocenu povodom političkih zloupotreba najviše daju osobe u starosnoj grupi između 56 i 65 godina, a potpuno negativnu ispitanici starosti od 26 do 35 godina.
Anketirani građani takođe su nezadovoljni dostupnošću lekova i medicinskih pomagala, i to najviše u Beogradu, Vojvodini i Zapadnoj Srbiji.
Istovremeno, istraživanje BIRODI-ja pokazuje da je nešto više od polovine ispitanika zadovoljno količinom informacija o kovidu 19. Pri tome stariji ispitanici od 46 do 65 godina više znaju od mlađih od 30, dok su oni sa juga Srbije nezadovoljniji kada se pogleda dostupnost podataka o korona virusu.
Polovina ispitanika takođe je zadovoljna kako građani ispunjavaju svoje obaveze u vreme kovida 19. Istraživanje pokazuje, međutim, da što su ispitanici višeg obrazovanja to su manje zadovoljni, ali i da su najstariji ispitanici najmanje zadovoljni kako njihovi sugrađani poštuju obaveze.
Plus za solidarnost
Anketirani građani najbolje ocene daju solidarnosti među ljudima u vreme epidemije, pa tako 57 odsto njih solidarnost ocenjuje kao veoma pozitivnu odnosno uglavnom pozitivnu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.