Pobunjenici u istočnoj Libiji odbacili su svaku mogućnost pregovora s režimom Muamera el Gadafija dok on ne ode u egzil. Inostrane agencije izvestile su da pobunjenici jačaju odbranu lučkog grada Brege, koji je sa svojim naftnim postrojenjima bio meta Gadafijevih snaga i sa zemlje i iz vazduha. U borbama vođenim tokom prethodnih dana tamo je poginulo najmanje 14 pobunjenika. Nacionalni libijski savet u odmetnutom gradu Bengaziju zatražio je stranu vojnu intervenciju kako bi bili prekinuti vazdušni napadi vladinih trupa.


To opoziciono telo, pod vođstvom odmetnutog šefa libijske policije Mustafe Abdela Džalila, saopštilo je da nema prostora za razgovore sa Vladom u Tripoliju. Povod za reakciju bili su izveštaji da je Gadafi jednom od šefova obaveštajne službe naredio da pregovara sa pobunjenicima. „Ako ikakvih pregovora bude, vodiće se oko samo jedne stvari – kako će Gadafi da napusti zemlju ili siđe sa vlasti, kako bi sačuvali živote. Ni oko čega nema da se pregovara“, izjavio je Džalilov portparol.

Stiče se utisak da libijski lider uprkos pozivima da podnese ostavku nema nameru da to učini i pojačano regrutuje najamnike iz drugih afričkih zemalja, a zvaničnik susednog Malija je rekao da je prošle nedelje između 200 i 300 muškaraca iz te države otišlo u Libiju. Poznavaoci prilika ocenjuju da je Gadafi za sada bezbedan, ušančen u glavnom gradu Libije i okružen sledbenicima i pripadnicima milicije, dok pobunjenici drže veliki prostor na istoku i niz gradova koji su bliže Tripoliju.

Kako prenosi Radio Slobodna Evropa, perspektiva produženg sukoba u toj prostranoj i mahom pustinjskoj zemlji može da upropasti Libiju. „Gadafi je blokiran. U najboljem slučaju mogao bi da se nada da će dobiti azil u Zimbabveu ili možda u Čadu“, rekla je direktorka program za Bliski istok u vašingtonskom institutu Karnegijeve zadužbine Marina Otavej.

Visoki komesarijat UN za izbeglice (UNHCR) saopštio je da granicu između Tunisa i Libije kontrolišu teško naoružane snage lojalne libijskom režimu, saopštio je Visoki komesarijat UN za izbeglice. Prema rečima portparolke UNHCR Melise Fleming, na granici se nalazi još 12.500 ljudi koji čekaju da budu evakuisani, a da je među njima njih 10.000 poreklom iz Bangladeša. Ona je dodala da su mobilni telefoni i foto-aparati bili oduzimani onima koji su uspeli da pređu granicu, kao i da su mnogi među njima veoma uplašeni i da ne žele da daju nikakve izjave.

Prema podacima Crvenog krsta iz Tunisa, od 20. februara iz Libije je u Tunis prešlo više od 100.000 ljudi. Evropske zemlje su improvizovale jedan aerodrom u Tunisu kako bi se iz te zemlje evakuisalo više hiljada Egipćana koji su pobegli iz Libije nakon što su počeli neredi.

Italija se juče usprotivila mogućnosti vojne intervencije u Libiji, ukazujući da bi za takvu akciju svakako bilo potrebno odobrenje Saveta bezbednosti UN, kao i NATO-a. „Samo oni koji uopšte ne poznaju arapski svet mogu tako lako govoriti o vojnoj akciji Zapada na srce arapskog sveta“, izjavio je ministar spoljnih poslova Italije Franko Fratini u intervju za Radio 24. Fratini je dodao da bi za vojnu akciju protiv Libije bili neophodni „jasni mandati Saveta bezbednosti UN, kao i NATO-a“. On je ocenio da treba imati u vidu i „veoma jasnu poruku Arapske lige“ koja smatra da „zapadni vojnici ne smeju da uđu u Libiju“.

Hauard Dejvis, direktor ugledne Londonske škole ekonomije i političkih nauka, podneo je ostavku zbog veza te institucije sa porodicom libijskog vođe. Dejvis je izjavio da je reputacija ove univerzitetske ustanove pretrpela štetu zbog veza sa libijskim režimom. Univerzitetski savet je saopštio da će sprovesti nezavisnu spoljnu istragu o vezama fakulteta sa Libijom i Saifom Gadafijem, sinom libijskog vođe. „Savetovao sam Savet škole da bi bilo razumno prihvatiti novac, a to se pokazalo kao greška“, rekao je Hauard Dejvis.

Londonska škola ekonomije i političkih nauka prihvatila je 2009. godine, za potrebe istraživačkog rada, donaciju vrednu 1,5 miliona funti od Gadafijeve fondacije za dobročinstvo i razvoj. Novac je, bez obzira na proteste studenata i kritike sa strane, potrošen na fond za školarine severnoafričkih studenata. Dejvis je jedno vreme bio ekonomski izaslanik britanskog premijera Tonija Blera u Libiji. Univerzitetski savet je saopštio da će proveriti akademsku autentičnost doktorske teze Saifa Gadafija koju je on odbranio 2008. godine, nakon što su počele da kolaju priče da su delovi teze plagijat i da ih je pisao neko drugi.

Strani novinari zadržani u hotelu

Libijske vlasti zadržale su juče strane novinare u hotelu u kom su odseli u Tripoliju kako bi ih sprečile da izveštavaju sa antivladinih protesta najavljenih posle redovne molitve petkom, prenosi Figaro. U trenutku kada su novinari, među kojima i više izveštača Rojtersa, nameravali da napuste hotel Riksos gde je većina njih smeštena, pred njih se isprečila policija, navodi se u tekstu objavljenom na internet stranici francuskog dnevnika. Beta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari