Peticiju „Refrendum za Makiš i Košutnjak“ koju su pokrenuli Udruženje za zaštitu ustavnosti i zakonitosti, inicijativa Kreni – Promeni i Udruženje Odbranimo reke Stare planine potpisalo je višr od 80.000 građana.
On je, prilikom otvaranja fabrike AFT u Priboju, na pitanje novinara zašto su male penzije poljoprivrednika, rekao da su one neka vrsta socijale.
„Male penzije dobijaju oni koji nisu uplaćivali doprinose. To je neka vrsta socijalne pomoći, poklona države“, rekao je Vučić.
Zahtevamo da se pre bilo kakve gradnje i promene namene zemljišta na području Košutnjaka i Makiša organizuje referendum na kome bi građani Beograda odlučili o nameni zemljišta, navodi se u peticiji naslovljenoj na predsednika Skupštine Beograda Nikolu Nikodijevića, gradonačelnika Beograda Zorana Radojičića i zamenika gradonačelnika Gorana Vesića.
„U momentima kada se Beograd nalazi među najzagađenijim gradovima u svetu i kada njegovi građani ne mogu normalno da dišu, planira se seča šume koja predstavlja pluća Beograda. Najeminentniji stručnjaci, profesori Univerziteta u Beogradu ukazuju na opasnost od gradnje na vodoizvorištu poput Makiša“, obrazlažu predlagači.
Ustavom Republike Srbije (član 2.) predviđeno je da suverenost potiče od građana koji je, pored ostalog, vrše referendumom, kao i da nijedan državni organ, politička organizacija, grupa ili pojedinac ne može prisvojiti suverenost od građana, niti uspostaviti vlast mimo slobodno izražene volje građana.
„Građani Beograda imaju pravo da na referendumu odluče o vazduhu i vodi u gradu u kome žive. Politički predstavnici izabrani na izborima, kao ni bilo koje političke stranke, ne mogu suverenost oteti od građana“, navodi se u tekstu peticije koju u ime organizacija potpisuju Aleksandar Jovanović Ćuta i Savo Manojlović.
Peticija je potrenuta zbpg, kako smatraju predlagači nelegalno donete odluke Skupštine Beograda da se dozvoli gradnja koja ugrožava makuško vodoizvorište.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.